بلاگ

چگونه در سوشال مدیا تولید محتوا کنیم؟

سوشال مدیا یکی از مهم‌ ترین ابزارهای بازاریابی در دنیای امروز است. با استفاده از تولید محتوا در سوشال مدیا می‌توانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده، برند خود را معرفی کنید و محصولات یا خدمات خود را به فروش برسانید. یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در سوشال مدیا، تولید محتوای با کیفیت و جدید است. محتوای باکیفیت محتوایی است که برای مخاطبان شما جذاب و مفید باشد. محتوای باکیفیت می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کرده و آنها را به دنبال کردن شما ترغیب کند و همچنین میزان اشتراک گذاری محتوای شما را در بالاترین نرخ ممکن قرار دهد.

در این مقاله به بررسی نکات مهم تولید محتوا در سوشال مدیا می‌پردازیم.

اهداف خود را مشخص کنید.

قبل از شروع تولید محتوا، باید اهداف خود را مشخص کنید. اینکه می‌خواهید با تولید محتوا چه چیزی را به دست آورید؟ آیا می‌خواهید برند خود را معرفی کرده یا خدمات خود را به فروش برسانید؟ آیا می‌خواهید آگاهی از برند خود را افزایش دهید؟

وقتی اهداف خود را مشخص کنید، می‌توانید محتوایی تولید کنید که به تحقق این اهداف کمک کند. جدی‌ترین و مهم‌ترین بخش تولید محتوا در سوشال مدیا انتخاب هدف می‌باشد.

مخاطبان خود را بشناسید.

برای تولید محتوا در سوشال مدیا، قبل از هر چیز باید مخاطبان خود را بشناسید. اینکه آنها چه کسانی هستند؟ چه چیزی دوست دارند؟ چه چیزی را می‌خواهند بدانند؟ در چه بازه‌ی سنی هستند؟ علایق آن‌ها چیست؟ و بیشتر در کدام نقاط و مکان‌ها حضور دارند؟

شما باید تا حد ممکن بهترین و بیشترین اطلاعات راجع به مخاطب خودتان را شناسایی کنید تا بتواند در برنامه‌ریزی های آینده از آن استفاده کنید.

وقتی مخاطبان خود را بشناسید، می‌توانید محتوایی تولید کنید که برای آنها جذاب و مفید باشد، آن‌ها بپسندند و برای دوستان و مخاطب درجه سوم شما ارسال کنند.

برای کلمات کلیدی تحقیق کنید.

کلمات کلیدی کلمات یا عباراتی هستند که کاربران برای جستجو در موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی می‌توانید محتوای موثرتری ایجاد کنید. این کلمات را از طریق ابزارهای مختلف رصد و شناسایی کنید. با توجه به شناخت مخاطب در گام قبلی شما می‌توانید بر اساس رفتار مخاطبتان کلمات کلیدی دقیقی که آن‌ها بر اساس آن جست و جو می‌کنند را بیابید.

برای تحقیق کلمات کلیدی مفید برای تولید محتوا در سوشال مدیا می‌توانید از ابزارهای مختلفی مانند Google Keyword Planner برای گوگل، و سایت‌‌های بسیاری برای تحلیل و انتخاب کلمات کلیدی در شبکه‌های اجتماعی مختلفی می‌بباشد که در مقالات بعدی به آن می‌پردازیم.

محتوای خود را بهینه کنید.

برای اینکه محتوای شما در نتایج جستجو دیده شود، باید آن را بهینه کنید. بهینه‌سازی محتوا شامل استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، ایجاد عنوان مناسب و مورد جست و جو  و توضیحات جذاب و استفاده از تصاویر و ویدیوهای مرتبط است. مخاطب شما به دنبال یافتن پاسخ برای نیاز خود است. هدف از قرار دادن ویدئو، عکس و متون جذاب این است که مخاطب پاسخ نیازش را به بهینه‌ترین حالت ممکن دریافت کند. به عبارت دیگر او نیاز به جست و جوی مجدد نداشته باشد. در این صورت تولید محتوا در سوشال مدیا به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. در نتیجه مخاطب به مشتری شما تبدیل خواهد شد و شما را دنبال خواهد کرد.

به روز باشید.

برای اینکه مخاطبان‌تان را از دست ندهید، باید محتوای خود را به روز نگه دارید. محتوای قدیمی و تکراری برای مخاطبان شما جذاب نخواهد بود. فرض کنید مطلب مفیدی در ۱۰ سال پیش راجع به دوربین گوشی پرچمدار آن زمان نوشته‌اید. این محتوا در آن زمانه بسیار کاربردی و جذاب تلقی می‌شده اما هم‌اکنون با پیشرفت تکنولوژی و ارائه امکانات بهتر دیگر  این محتوا جذابیتی ندارد و مورد جست و جو قرار نمی‌گیرد. در این حالت شما از رقابت خارج می‌شوید و دیگر مخاطبان شما میلی برای دنبال کردن شما ندارند.

 

از تصاویر و ویدیوهای جذاب استفاده کنید.

تصاویر و ویدیوهای جذاب می‌توانند توجه مخاطبان را جلب کرده و آنها را به خواندن محتوای شما ترغیب کنند. هر روزه تعداد زیادی ویدئو در شبکه‌های اجتماعی مختلف بارگذاری می‌شوند که بخشی از آنان مورد بازدید زیادی قرار نمی‌گیرند؛ این مسئله در مورد عکس نیز صدق می‌کند. علت این مسئله نبود جذابیت کافی برای مخاطب است. هر زمان که مخاطب محتوای متنی و تصویری خوبی از شما دریافت نکند، رغبتی برای دنبال کردن شما ندارد. بهترین راهکار ایده گرفتن از همکاران درجه یک بین‌المللی و جست و جوهای مکرر برای خلق ایده‌ای بکر برای تولید محتوا می‌باشد.

از هشتگ‌ها استفاده کنید.

هشتگ‌ها کلمات یا عباراتی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید محتوای خود را به مخاطبان بیشتری معرفی کنید. کاربرد هشتگ جهت نظم‌دهی محتوا در موتورهای آنالیزور و جستجوگر است. استفاده از هشتگ‌های مناسب باعث بیشتر دیده شدن محتوای شما می‌شود، زیرا مخاطب شما هنگامی که در جستجوی خود به دنبا هشتگ خاصی می‌رود مطالب متعددی رامی‌بیند. در این بین مطالبی که ارتباط بیشتری به هشتگ مربوطه داشته باشند و دارای جذابیت و اطلاعات مناسبی باشند بیشترین بازدید و بازدهی را خواهند داشت، در نتیجه برای انتخاب هشتگ از سایت‌های زیادی استفاده کنید تا بتواند بهینه‌ترین، بهترین و مرتبط‌ترین هشتگها را شناسایی کنید. نکته‌ای که هرگز نباید فراموش کنید استفاده بیش از حد از هشتگ‌ها موجب گم شدن محتوای شما در موتورهای آنلیزور می‌شود و بازدهی و تاثیر  را بسیار کاهش می‌دهد.

از شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده کنید.

هر شبکه اجتماعی مخاطبان خاص خود را دارد. برای اینکه به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید، باید از شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده کنید. این نکته را فراموش نکنید که هر شبکه اجتماعی برای هر کسب و کاری مناسب نیست. مثلا برای کسب و کاری مثل بیمه، شبکه اجتماعی‌ای مثل تیک‌تاک شاید اصلا مناسب نباشد و برای کسب و کاری دیگر موثرترین شبکه‌ی اجتماعی باشد. پس هیچ‌گاه بدون در نظر گرفتن هدف، جامعه مخاطب و ویژگی‌های برند به شبکه اجتماعی‌ای ورود نکنید. چون به همان میزان که هر  کدام از این‌ها می‌تواند تاثیر به سزایی در رشد مخاطبان شما داشته باشد، حضور شما در این فضاها می‌تواند آسیب زننده، پوچ و بی هدف باشد که گاها تاثیر منفی نیز دارد.

با مخاطبان خود تعامل داشته باشید.

با پاسخ دادن به نظرات و سوالات مخاطبان خود، می‌توانید تعامل بیشتری با آنها داشته باشید. این امر می‌تواند به افزایش وفاداری آنها به برند شما کمک کند. وقتی مخاطبان شما به صورت آنلاین از شما سوالی می‌پرسند یا نظری ارائه می‌دهند یک پاسخ گرم و صمیمی حساب شده می‌تواند آن‌ها را  به وجد بیاورد تا فعالیت آن‌ها موثرتر و بهتر شود. اما هیچگاه بی پاسخ گذاشتن نظرات و سوالات آنان مفید نخواهد بود. این روش یکی از بهترین روش‌های تبدیل مخاطبان به مشتری می‌باشد.

از ابزارهای تحلیلی استفاده کنید.

با استفاده از ابزارهای تحلیلی می‌توانید عملکرد محتوای خود را بررسی کرده و نقاط قوت و ضعف آن را شناسایی کنید. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا محتوای بهتری تولید کنید. برخی از شبکه‌های اجتماعی درون پنل تنظیمات و مدیریت به شما تا حد خوبی داده‌های کاربری راجع به رفتار مخاطب‌تان در صفحه یا کانال خصوصی شما می‌دهند اما می‌توانید برای جمع‌آوری داده‌های بیشتر از سایت‌هایی در همین مورد استفاده کنید که در مقالات بعدی ذکر خواهد شد. این سایت‌ها با جمع آوری داده‌های میلیون میلیون کاربر از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف به شما تحلیل خوبی از رفتار مخاطب در حساب کاربری شما می‌دهد.

شما می‌توانید با تحلیل رفتار مخاطبان در مدت زمان مشخص راهکارهایی برای تولید بهتر محتوا ارائه دهید، این داده‌ها حاصل آنالیز مخاطب در بازخورد به محتوای تولیدی شما می‌باشد و شاید بتوان گفت که ارزشمندترین داده‌های شماست. پس از هربار تحلیل و بررسی این موارد لازم است دوباره تمامی موارد بالا را بازبینی کنید و در صورت نیاز تغییر ایجاد کنید زیرا انتخاب هدف و شناسایی جامعه مخاطب باید دائما به جزئی‌ترین حالت ممکن برسد.

مثالی از استفاده از تحلیل در تولید محتوا

مثلا فرض کنید شما صاحب کسب و کار تولیدی کت و شلوار  می‌باشید، در ابتدای کار با توجه به ارزش و کیفیت محصول خود اهداف خود را برای افراد سطح بالای جامعه از لحاظ درآمدی انتخاب می‌کنید و تعداد ویژگی‌های جامعه مخاطب شما ۱۰ مورد می‌باشد اما پس از گذر زمان دائما به این تعداد ویژگی‌ها افزوده می‌شود و جامعه هدف شما شفاف‌تر و دقیق‌تر می‌شود تا زمانی که دقیقا به این نتیجه می‌رسید که تمام افراد جامعه مخاطب شما دقیقا چند نفر می‌توانند باشند و در صورت کوچک‌ترین تغییرات یا افزودن موارد جدید بر تعداد آن‌ها به صورت مستقیم اثر می‌گذارد. ضمنا به یاد داشته باشید که افزودن ویژگی‌های جدید بر پایه داده‌های جدید و متناسب با اهداف‌برنامه‌ریزی و استراتژی شما می‌باشد و نمی‌توان بر اساس میل شخصی این موارد را افزود یا کاهش داد.

نتیجه‌گیری

تولید محتوای باکیفیت یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در سوشال مدیا است. با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله می‌توانید محتوایی تولید کنید که برای مخاطبان شما جذاب و مفید باشد. همچنین استفاده از آموزش‌های افراد باتجربه و متخصص در این زمینه همواره می‌تواند مفید و موثر واقع شود.