وبلاگ

چگونه یک کسب و کار موفق داشته باشیم ؟ کسب و کار موفق خود را راه بیاندازید

چگونه یک کسب و کار موفق داشته باشیم
دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

چگونه یک کسب و کار موفق داشته باشیم ؟ کسب و کار موفق خود را راه بیاندازید

در دنیای بیزینس های گوناگون که هر روز دستخوش تغییرات متعددی می شوند، تعریف کسب و کار موفق چیست؟ و یا اینکه چگونه یک کسب و کار موفق داشته باشیم؟ شاید بتوان گفت که اگر پروسه های تولید محصول و ارائه خدمات و انجام تبلیغات را تا حدودی جلو ببریم، می توان گفت که شما مالک یک بیزینس محسوب می شوید. اما موفق بودن کسب و کار شما، داستان کاملاً متفاوتی است که تمامی عوامل درونی و بیرونی و همچنین نکات مثبت و منفی آن باید به خوبی بررسی شوند. این پروسه ها، در قالب ارائه مشاوره از سوی یک آژانس دیجیتال مارکتینگ و یا مشاور کسب و کار قابل بررسی و انجام است. تیم آکادمی آلند مدیا در نظر دارد تا در این مطلب موضوع کسب و کار موفق را به صورت کامل بررسی کنیم.

چرا کسب و کارها شکست می خورند؟

جالب است بدانید که طی یک سال گذشته، از هر 12 کسب و کار قدیمی یا جدید در ایالات متحده، سرنوشت یکی از آنها به شکست ختم شده است. شکست خوردن بیزینس ها، دلایل متعددی دارد که برای هر کدام از آنها می تواند کم و بیش مشترک باشد که در ادامه این موارد را بررسی می کنیم:

عدم فعالیت های بازاریابی

اگر کسب و کار خود را راه اندازی کرده و انتظار دارید که سیل مشتریان به سمت شما سرازیر شود، کاملاً در اشتباه هستید. تا زمانیکه خودتان را معرفی نکنید، کسی شما را نمی شناسد. این پروسه شناخت، با انجام استراتژی های بازاریابی حاصل می شود که تداوم آنها، یکی از شروط کسب و کار موفق خواهد بود.

سرویس های ضعیف برای مشتریان

زمانیکه یک بیزینس راه اندازی می شود، تنها کالا و خدمات آن باعث جذب مشتریان و متمایز شدن شما نسبت به رقبا نخواهد شد و این مورد بوسیله ایجاد حس رضایتمندی در مشتریان به سرانجام می رسد. بنابراین، سرمایه گذاری برای مشتریان، یکی از ارکان کسب و کار موفق است.

عدم برنامه ریزی برای سنجش پروسه ها

ایجاد کسب و کارها، بنابر دلایل متعددی اتفاق می افتد. دلیل راه اندازی کسب و کار شما هر چه که باشد، باید تمامی جوانب و بخش های آن، با استفاده از معیارها و ابزارهای موجود، مورد سنجش و بررسی قرار گیرد که در غیر این صورت، کسب و کار موفقی نخواهید داشت.

عدم دانستن چرایی های بیزینس

وقتی یک کسب و کار جدید را ایجاد می کنید، باید برای ارائه محصول، نوع مشتریان و بازار هدف، اطلاعات کاملی داشته و به نوعی چرایی های بیزینس خود را بدانید. اگر پاسخ این سوالات را ندانید، پس از مدتی هم کسی به محصولات شما نیاز نخواهد داشت، زیرا بازار خاصی برای آنها تعریف نشده است.

استخدام کارمندان اشتباه

همه کارآفرینان و مالکین بیزینس های موفق می دانند که پرسنل آنها باید از خودشان باهوش تر باشند. اگر می خواهید تا کسب و کار موفقی داشته باشید، باید از همکاری تیمی قوی پرسنل خود سود برده تا بتوانید کارهای بزرگ انجام دهید. در غیر این صورت، کسب و کار شما پسرفت کرده و یا درجا می زند.

رقابت بیش از حد

در بازاری که از رقبا اشباع شده و تعداد کسب و کارهای بیش از حدی وجود دارد، امکان رقابت و فعالیت، بسیار سخت و دشوار شده و در نهایت این حالت اشباع شده به سود شما نخواهد بود. زیرا این پروسه تنها به یک چالش و تقلای سخت منجر شده و پروسه کسب و کار موفق هم ایجاد نمی شود.

قیمت های نادرست

اگر قیمت محصولات شما بیش از حد بالا باشد، مشتریان شما محدود می شوند. اگر قیمت ها بسیار پایین باشند، به کسب درآمد و سودآوری نخواهید رسید. بنابراین، قیمت گذاری صحیح و اصولی، از جمله نیازهای ایجاد یک کسب و کار موفق است.

چگونه یک کسب و کار راه اندازی کنیم؟

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با عوامل تاثیرگذار بر کسب و کار موفق صحبت کنیم، ابتدا بهتر است به    راه اندازی اولیه یک بیزینس اشاره کرده و در رابطه با آن به صورت کامل صحبت کنیم. عوامل مهم جهت شروع یک کسب و کار عبارتند از:

شناخت بازار و تعیین شاخص های اصلی عملکرد

از انجام تحقیقات بازار غافل نشوید. این پروسه باید به صورتی شفاف و دقیق انجام شود تا اطلاعات به دست آمده از آن نیز به همان میزان صحیح و قابل استفاده باشد. در این راستا، باید از کسب و کار، مشتریان و ترندهای بازار، اطلاعات کاملی داشته باشید.

مضاف بر اینکه، باید بتوانید تا چهار مورد موسوم به 4P را به خوبی شناخته و اجرا کنید. یعنی محصول، قیمت، پروموشن و مکان. این موارد می توانند در ایجاد یک تحقیقات بازار حرفه ای به شما کمک کرده تا در ادامه کسب و کار موفقی داشته باشید.

تهیه طرح اولیه بیزینس پلن

برای هر کدام از اهداف و پروسه های کسب و کار خود، یک طرح اولیه بنویسید. این مورد با نام بیزینس پلن شناخته می شود. تمامی اهداف، افکار و ایده های خود را نوشته و در اختیار دیگر اعضای تیم خود قرار دهید.

در حال حاضر، عصر دیجیتال به اندازه ای پیشرفت کرده که می توانید این پلن ها را در جای مناسب ذخیره کرده تا همه به آن دسترسی داشته باشند. در نظر داشته باشید که تعیین اهداف و انجام سریع پروسه ها، شیوه حرفه ای محسوب نمی شود. در اینجا هم، تحقیقات در خصوص وضعیت انجام پروسه ها و ایجاد کسب و کار موفق به شما کمک می کند.

ایجاد اهداف سودآوری و درآمد

یک کسب و کار جدید که بخواهد موفق هم باشد، به منابع مالی نیاز دارد. یعنی بیزینس شما باید به میزان کافی درآمد ایجاد کرده تا پروسه های بیزینس را مورد تقویت قرار دهد. سود حاصله باعث می شود تا جهت رشد در آینده، سرمایه گذاری مجدد انجام گردد.

برخورداری از منابع انسانی حرفه ای

جالب است که برخی از بیزینس ها، از حضور منابع انسانی قدرتمند و حرفه ای غافل می شوند. اما ایجاد یک فرهنگ سازمانی قوی، از جمله نکات مهم ساخت کسب و کار موفق است. شرکتی که از پرسنل و ابزارهای سودمند مرتبط با آن بهره می برد، به طور حتم باعث ارتقا و پیشرفت خود می شود.

منابع انسانی، از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید در رابطه با مقوله هایی مانند آموزش،       نیاز سنجی کارمندان و بهبود توانایی های آنها و انجام جلسات ماهانه و سه ماهانه جهت ارزیابی عملکردهای پرسنل، فعالیت های مثبت و پیشرفته ای انجام شود.

استخدام کارمندان مناسب

صحبت از ساخت یک تیم نیست، بلکه باید با گردآوری کارمندان حرفه ای، یک سوپر تیم بسازید. تا آنجاییکه بودجه و نیازهای شما اجازه می دهند، افراد متخصص را جذب کرده و استخدام نمایید. از آنها مشاوره بگیرید، در کار و پروسه تصمیم گیری به صورت مستقیم و غیر مستقیم درگیرشان کرده و بازخوردهای مربوطه را دریافت نمایید.

در نهایت، گزینه مهم این است که استراتژی های خود را بر اساس توسعه پرسنل و سیستم کاری خود تعیین کنید. اینکه برخی از کارآفرینان ترجیح می دهند تا اکثر امور کسب و کار خود را به تنهایی انجام دهند، ایده اشتباه و فرسایشی محسوب می شود. اگر در ابتدا، امکان پرداخت هزینه برای نیروهای تمام وقت وجود ندارد، می توانید کارهای خود را برون سپاری کنید.

ایجاد مزیت برای کارمندان

نکته اصلی ایجاد تیم قوی این است که کارمندان شما احساس کنند که برای کار تیمی و کمک به پیشرفت کسب و کار شما، به اندازه کافی و لازم از انگیزه و مشوق های مالی برخوردار شده اند. زمانیکه بودجه کسب و کار شما ایجاد شد، به رتبه بندی و ایجاد انواع مشوق های کارمندان اقدام کنید.

استفاده از ابزارهای مناسب برای رشد استراتژی

این روزها با توجه به گسترش فضا و ابزارهای دیجیتال، رشد کسب و کارهای موفق و استراتژی های مرتبط با آنها نیز از این طریق پیشرفته تر می شود. به عنوان مثال، سود بردن از اپلیکیشن ها و راه حل هایی که در پیشرفت و رشد بیزینس و ایجاد بهینه سازی های مربوط به آن موثر است، مورد توجه کسب و کارهای حرفه ای قرار می گیرد.

چگونه یک کسب و کار موفق داشته باشیم؟

در بخش قبلی، عناصر و گزینه های ضروری ایجاد یک کسب و کار را بررسی کردیم. اما در این بخش، به بیان بندها و توضیحاتی می پردازیم که جهت یک کسب و کار موفق مورد نیاز است. شایان توجه است که کسب و کاری موفق محسوب می شود که از پایداری، سودآوری و رضایت مشتریان برخوردار باشد و اینکه صرفاً یک بیزینس راه اندازی شود، تائیدی بر موفق بودن آن نخواهد بود.

مواردی که در ادامه توضیح می دهیم، گزینه های ضروری یک کسب و کار موفق هستند:

تاکید و تمرکز بر روی تجربه مشتریان

شاید برایتان جالب باشد که در سال 2013، طبق گزارشی اعلام شد که تجربه مشتری یکی از شروط اصلی متمایز بودن بیزینس ها در سال 2020 خواهد بود. نکته جالب اینکه، پیش بینی مورد بحث صحیح بوده و رتبه خدمات مشتریان، در جایگاه بالاتری نسبت به قیمت محصول و خود محصول قرار می گیرد.

تجربه مشتری، به عنوان احساسی که شما برای مشتری ایجاد کرده و به جای می گذارید، تفسیر   می شود. آمارها نشان می دهد که 73 درصد از مشتریان عنوان کرده اند که تجربه آنها در خصوص تصمیم گیری برای خرید، عامل مهمی محسوب شده است. پس برای ایجاد کسب و کار موفق، به تجربه و احساس مشتری اهمیت بدهید.

به صحبت های مخاطبین و مشتریان گوش کنید

فرقی نمی کند که در کدام پلتفرم، مخاطبین و مشتریان با شما صحبت می کنند. این مورد می تواند وب سایت و یا فضای سوشال باشد. باید با مشتریان خود در ارتباط باشید. این ارتباط می تواند به صورت ایمیل و یا تماس تلفنی باشد. البته می توانید از طریق پلتفرم های آنلاین سوشال مدیا و یا تحقیقات موسوم به Feedback Surveys استفاده کنید.

یک کسب و کار موفق می تواند با گوش کردن به مشتریان و بازاری که در آن فعالیت می کند، ارتباطات و انعطاف پذیری خود را افزایش دهد. اما فراموش نکنید که به اصول و ارزش های اصلی، اهداف و باورهای خود، پایبند باقی بمانید.

تبدیل شدن به یک رهبر بهتر

آیا می خواهید که کسب و کار شما برای مدت زمان طولانی فعالیت داشته باشد؟ در وهله اول، خصوصیات رهبری خود را بهبود ببخشید. برای این کار، باید دید بلند مدت داشته و مقوله یادگیری و آموزش خود را فراموش نکنید.

در وجود یک رهبر موفق، ویژگی هایی از جمله صداقت، مسئولیت پذیری، همدلی، فروتنی،      چشم انداز، نفوذ و جهت گیری سازمانی به چشم می خورد. حتی به عنوان صاحب یک کسب و کار جدید که در آن پرسنلی هم وجود ندارد، خودتان مسئول موفق شدن بیزینس هستید.

پرورش اعتماد

زیربنا و اصول اولیه و مهم یک کسب و کار موفق، بر مبنای اعتماد شکل می گیرد که در این پروسه، مشتریان نقش اساسی ایفا می کنند. آمارها نشان می دهد که 76 درصد از مشتریان، به تبلیغات برندهایی که برای مدت زمان طولانی به آنها اعتماد دارند، توجه می کنند.

برای ایجاد پروسه اعتماد و در نهایت تعمیم آن به کسب و کار موفق خود، بیزینس شما باید از سطح انتظارات معمولی فراتر باشد. بر همین مبنا، یک انجمن وفادار تشکیل داده و از صحت تطابق محصول و یا سرویس شما با آنچه که ارائه می دهد، اطمینان حاصل کنید.

انتقال پیام برند در تمام کانال ها

در یک کسب و کار موفق، پیام صحیح به مشتریان و مخاطبین صحیح منتقل می شود. شما می توانید با استفاده از سوشال مدیا، پیام برند و بیزینس خود را به افراد انتقال دهید. در این رابطه، گزینه های ذیل نقش محوری و اساسی ایفا می کنند:

 • Email Marketing
 • Social Media
 • Search Marketing
 • Business Website
 • PPC Ads
 • Content Marketing

برای ایجاد ارتباطات با مشتریان و مخاطبین، سعی کنید که از چندین کانال ارتباطی استفاده کنید. به این شیوه، اصطلاحاً Omni Channels می گویند. استفاده از چندین کانال به صورت یکپارچه، باعث جستجو، اتصال، اینگیجمنت، خرید، ارتباط و حامی بودن مخاطب برای کسب و کار و برند شما خواهد شد.

ساختن پلتفرم منحصر به فرد

یک بیزینس باید بتواند تا در مدت زمان مشخصی، با تهیه یک پلتفرم ویژه، پیام های خود را به مخاطبین و مشتریان انتقال دهد. این پلتفرم موارد متعددی را شامل می شود. فیسبوک، ایمیل، تبلیغات دیجیتالی و موتور جستجو که به میزان لازم و کافی برای آنها هزینه شده است، در رده پلتفرم هایی قرار می گیرند که برندها و کسب و کارهای موفق به استفاده و اختصاص هزینه برای آنها، بسیار علاقمند و معتقد هستند.

در نظر داشته باشید که انجام تمامی فعالیت های مرتبط با برند، طراحی، شخصیت برند و حس و حال آن، باید به شیوه ای مناسب در تمامی کانال ها توزیع شده و در نهایت به وب سایت متصل گردند. مضاف بر اینکه، وقتی شما صاحب وب سایت هستید، این یعنی یک کانال توزیع دیگر هم در اختیار دارید.

تصحیح پروسه های فروش

یکی از مهمترین مراحلی که به ایجاد کسب و کار موفق می انجامد، پروسه فروش است. بنابراین، این مرحله را به صورت کامل انجام داده و با استفاده از ابزارهایی مانند تیم فروش مناسب و نرم افزارهای مربوطه، آن را ارزیابی کنید. به عنوان مثال، CRM یکی از این گزینه ها است.

نکته مثبت استفاده از نرم افزارهایی جهت کاویدن و بررسی مشتریان، پاسخ بهتر و موثرتر به نیازهای آنها است.

نوت برداری و نوشتن

نوشتن تمامی جزئیات و مراحل مربوط به پروسه های کسب و کار، ایده کاربردی و مفیدی است. تمامی بخش های کار خود را نوشته و آنها را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید. به عنوان مثال، برای برون سپاری و مواردیکه توسط تیم خودتان انجام می دهید، می توانید برنامه ریزی کنید.

نوشتن باعث می شود تا بر روی 20 درصد از کارهای خود تمرکز کرده و خروجی نتایج       فعالیت های شما 80 درصد باشد. این مورد به یک عادت و پلتفرم تبدیل شده و زمانیکه         پروسه های شما به صورت یکسان و مداوم انجام شود، برای ایجاد یک کسب و کار موفق، زمان بیشتری خواهید داشت.

ارتباطات خارج از شرکت

اینکه بخواهید همیشه در پشت میز نشسته و بیزینس خود را بدون داشتن ارتباطات خارج از دفترتان انجام دهید، ایده جذابی نیست. باید بتوانید تا به صورت رو در رو و شخصی، با افراد ارتباط داشته، در همایش ها شرکت کنید و در نهایت به تولید شبکه ارتباطی بپردازید.

جمع بندی

مباحثی که در بخش های فوق مطرح شد و به آن پرداختیم، از جمله اصول اولیه و مهم یک کسب و کار موفق است. هر کارآفرین، صاحب برند و بیزینس که در ابتدای شروع فعالیت خود بوده و یا تا حدودی از سن و سال کسب و کار وی می گذرد، ضمن توجه به نکات مهم جهت کسب و کار خود، به بایدها و نبایدهای آن نیز می باید توجه ویژه ای داشته باشد. به این صورت که قبل از موفق شدن و موفق ماندن، باید زیربنای کسب و کار خود را به صورت اصولی و حرفه ای پایه ریزی نماید. در خصوص مطرح کردن ایده های کسب و کار موفق، آژانس دیجیتال مارکتینگ و یا مشاور کسب و کار می تواند مباحث و پلن های مختلفی را به شما آموزش دهد. تیم آکادمی آلند مدیا نیز، از فعالیت های حرفه ای و جامعی در مبحث مورد اشاره برخوردار است و پیشنهاد می شود جهت دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر، با کارشناسان آلند در ارتباط باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظر (4)

 1. محمد

  مقاله خوبی بود به نظر من برخورد با مشتری بسیار مهمه و از نظراتی که میگذارند باید برای بهبود عملکرد کسب و کارمان استفاده کنیم👌

  1. عارفه پناهی

   سلام
   با تشکر از همراهی شما

 2. مهدیه نژاد

  سلام خسته نباشید
  علاوه بر رازهایی که برای موفقیت در کسب و کار وجود داره از نظر من اگر ما کارهای کوچکی که باعث شکست کسب و کار میشه هم انجام ندیم به موفقیت می رسیم لطفا کارهایی که باعث شکست بیزینس میشه هم بگید ممنون

  1. عارفه پناهی

   سلام دوست عزیز
   به درخواست شما نکاتی که باعث شکست یک کسب و کار می شود رو در همین مقاله بررسی کردیم .
   امیدواریم که برای شما مفید باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه