وبلاگ

بررسی روش های تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام
دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

بررسی روش های تولید محتوا در اینستاگرام

دنیای دیجیتال و کسب و کارها به صورتی پیشرفت کرده که اگر صاحب بیزینس هستید و به سوشال مدیا اهمیت نمی دهید، ناقوس شکست کسب و کار خودتان را نواخته اید. پس راه حل چیست؟ به دیده شدن در این فضا اهمیت دهید. یکی از روش هایی که می توانید در فضای سوشال به جذب مخاطب بپردازید، تولید محتوا در اینستاگرام است. اما چرا در وهله اول به این پلتفرم اشاره کردیم؟ دلیل آن مشخص است: در اینستاگرام، میلیون ها کاربر ایرانی وجود دارد و مدت زمانی که روزانه وقت خود را در آن می گذرانند، کاملاً قابل توجه است. به همین دلیل است که بیزینس های گوناگون که در نظر دارند تا راه و روش مناسبی را برای تولید محتوا انتخاب کنند، به اینستاگرام روی می آورند. البته هر آژانس دیجیتال مارکتینگ و یا مشاور کسب و کاری هم، در دوره های آموزشی خود به این حوزه و نحوه تولید محتوا در اینستاگرام اهمیت زیادی می دهند. تیم آکادمی آلند مدیا نیز که در بخش کسب و کارها فعالیت دارد، در این مطلب به توضیح روش ها و شیوه های تولید محتوا در اینستاگرام پرداخته است.

میزان اهمیت تولید محتوا در اینستاگرام

اگر به این موضوع آگاه باشید که با توجه به الگوریتم های پیچیده، شیوه مناسب تولید محتوا در اینستاگرام از نظر این پلتفرم شما را در موقعیت و رتبه برتری نسبت به رقبا قرار می دهد، حتماً برای به ثمر رساندن آن، برنامه ریزی مناسب و مستمری انجام خواهید داد.

اینستاگرام، همه گزینه ها و موارد پیج شما را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد. این تحلیل ها به قدری دقیق است که حتی ساعت و زمان انتشار محتوا به صورت پست و استوری نیز، به دقت مورد بررسی قرار می گیرد. نوع محتوا از جمله نمونه متنی، صوتی و یا ویدئویی، در تعیین رتبه و میزان تعاملات پیج شما و در نهایت تعیین رتبه آن، نقش مهمی ایفا می کند و در نهایت باید به کیفیت محتوا در اینستاگرام اشاره کرد که آیا در جذب کار موفق بوده است یا خیر. به همین دلیل است که این روزها عنوان محتوای کاربرپسند را به دفعات می شنویم.

دلایل تولید محتوا در اینستاگرام

اگر بخواهیم دلایل تولید محتوا در اینستاگرام را که توسط افراد، شرکت ها و کسب و کارها انجام می شود، به صورت کامل و با اشاره و توضیح چند نکته بیان کنیم، می توانیم این گزینه های مهم را مورد بررسی اجمالی قرار دهیم:

ایجاد ارتباطات و تعاملات با کاربران

با تولید محتوای اینستاگرامی، شما یک شیوه ارتباطی و تعاملی را با کاربران و مخاطبان خود ایجاد کرده اید. این یعنی می خواهید تا مخاطب شما، انواع محتوای تولید شده توسط شما را خوانده و به موردیکه در آن پیشنهاد و ارائه شده، فکر کند.

جذب اعتماد مخاطب

مطمئناً وقتی افراد به صفحه اینستاگرام شما می آیند، با محتوای تولید شده در آن ارتباط برقرار کرده و به تمامی گزینه ها و جزئیات آن دقت می کنند. هر مورد کوچک در خصوص تولید محتوا در اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است. پس همه موارد باید به صورتی تهیه شوند که در نهایت در جذب اعتماد مخاطب موفق عمل کند.

تبدیل مخاطب به مشتری

یکی از سخت ترین پروسه ها در اینستاگرام، تبدیل مخاطب به مشتری است. اولین مرحله، جذب فرد به عنوان مخاطب است. همان طور که قبلاً هم توضیح داده شد، اعتمادسازی از دیگر مراحل تعامل است که اگر به صورت اصولی انجام شود، تبدیل مخاطب به مشتری انجام خواهد شد. این مورد در ادامه به پروسه خرید و مشتری بالفعل می انجامد.

ارتباط بیشتر با مشتریان قدیمی

هدف از تولید محتوا در اینستاگرام، تنها به ایجاد ارتباط با مخاطبین جدید محدود نمی شود. شما باید به مشتریان قدیمی خود نیز فکر کرده و آنها را فراموش نکنید. زیرا اگر به آنها توجه نشود، مطمئناً ارتباط مستمر شکل نخواهد گرفت. باید به مشتریان قدیمی توجه شده و با      شیوه های جذابی، به وفاداری آنها احترام گذاشت.

شیوه های تولید محتوا در اینستاگرام

تا اینجای کار و با توضیحات میزان اهمیت فضای اینستاگرام و محتوای مربوط به آن، حالا می توان در خصوص شیوه های تولید محتوا در اینستاگرام صحبت کنیم. این روش ها، باید به دقت مورد بررسی و توضیح قرار بگیرند. شایان توجه است که مشاورین کسب و کار و آژانس دیجیتال مارکتینگ، بنا بر نیاز برندها و افراد، اهداف و برنامه ریزی های آینده، یک یا چند مورد از این شیوه ها را جهت افزایش تعاملات برند با مخاطب به کار می گیرند. این بدان معنی است که شاید استفاده از تمامی روش ها برای تولید محتوا در اینستاگرام، برای انواع کسب و کارها مناسب نباشد. اما به هر حال باید در تقویم محتوایی و استراتژی شرکت ها گنجانده شده و در زمان نیاز مورد استفاده قرار بگیرند.

تحلیل پست های مناسب برای اینستاگرام

برای تولید محتوا در اینستاگرام، باید استراتژی مناسبی داشته باشید. بنابراین، برای ایجاد شناخت کافی از اینکه در پیج شما چه اتفاقی می افتد، باید همه محتواهای خود را تحلیل کنید. بنابراین، با دقت و تمرکز کافی، به تحلیل پست هایی بپردازید که برای نوع کسب و کار و مخاطبین شما مناسب و مرتبط است. شما باید سه بخش را در رابطه با محتوا تحلیل کنید. این سه مورد عبارتند از:

 • کلیک های مرتبط با Bio Link:
 • انواع محتوا
 • تعداد موارد ذخیره و به اشتراک گذاشته شده

یکی از مهمترین سنجش ها در فضای اینستاگرام، لینک بایو است. این یعنی اگر کسی پیج شما را بررسی کرده باشد، جهت آشنایی بیشتر با شما، روی گزینه Link Bio هم کلیک کرده است. آنها می خواهند بدانند شما چه کسی هستید و چه کار می کنید. بنابراین، اطلاعاتی مانند سایت، بلاگ، پادکست و هر وب سایتی را که می خواهید دستخوش پروموشن قرار دهید، در این لینک قرار دهید.

تحلیل عملکرد محتوای اینستاگرامی

اگر می خواهید تا تولید محتوا در اینستاگرام، به شیوه ای اصولی و حرفه ای پیشرفت کند، تحلیل این 5 مورد را در برنامه ها و      استراتژی های خود بگنجانید:

 • خوراک (Feed)
 • استوری
 • پست لایو
 • IGTV
 • ریلز

کارشناسان و متخصصین در زمینه شبکه های اجتماعی و تولید محتوا در اینستاگرام پیشنهاد می کنند که هر 5 مورد را جهت استراتژی محتوا در نظر گرفته و بر اساس تقویم محتوایی خود، به تولید و انتشار آنها در فضای اینستاگرام خود اقدام کنید. مضاف بر اینکه، به تحلیل آنها اقدام کرده تا به ذائقه مخاطبین خود پی ببرید. به عبارتی دیگر، شما باید سه نوع محتوای برتر را که مخاطب بیش از بقیه موارد به آنها علاقه دارد، شناسایی کرده و برای تولید محتوا به شیوه های برتر، بیشتر تمرکز کنید.

تحلیل ذخیره ها و اشتراک گذاری ها

دو گزینه از مواردی که باید در رابطه با تولید محتوا در اینستاگرام به آنها دقت شده و تحلیل گردند، ذخیره ها و اشتراک گذاری ها هستند. بنابر تحلیل های انجام شده، این دو مورد، در تعیین عملکرد محتوای شما در اینستاگرام و انتخاب بهترین نمونه، تاثیر بسزایی دارند.

این یعنی مخاطب کدام نوع محتوا را ذخیره می کند و ما برای انجام بیشتر این کار، چه روش ها و ترفندهایی باید به کار ببندیم. ضمن اینکه با انجام تحلیل های مربوطه، باید به این سوال هم پاسخ دهیم که چه محتوایی باعث می شود تا در خصوص برند و کسب و کار ما، علاقه و اشتیاقی در مخاطبین ایجاد شود که آن را برای دیگران ارسال کرده و به اشتراک بگذارد.

تعیین زمان مناسب برای انتشار محتوا

به صورت کلی، پس از زمان ناهار و یا هنگام عصر برای انتشار محتوای تولید شده در اینستاگرام، زمان مناسبی محسوب می شود. یعنی هنگامیکه مخاطب شما در حال انجام کار نیست. اما با استفاده از ترفندها و تحلیل ها، می توان این زمان را دستخوش بهینه سازی قرار داد:

 • زمان خود و آنلاین بودن فالوورها را بر اساس ساعت منطقه خود تعیین کنید.
 • پیشرفت خود را با انتشار پست ها در زمان های مختلف و تجربه های مربوطه، اندازه گیری کنید.
 • زمان انتشار محتوا توسط رقبای خود را بررسی کنید.
 • رفتار حوزه کسب و کار، بیزینس و صنعتی را که در آن به کار مشغول هستید، تحلیل کنید.

تعیین هشتگ مناسب برای تولید محتوا

وقتی از هشتگ گذاری و استفاده از آن صحبت به میان می آید، اکثر افراد با سردرگمی مواجه می شوند. حتی اگر یک هشتگ بسیار مرتبط و کاربردی هم باشد، استفاده زیاد از آن نتیجه عکس داده و باعث ایجاد اینگیجمنت بیشتر نخواهد شد. از سوی دیگر، هشتگ نامرتبط می تواند مخاطب صحیح را سردرگم کرده و باعث جذب وی نشود.

هشتگ ها، به عنوان کلید واژه اصلی بیزینس شما بوده و ضمن نظم دهی و هماهنگی پست های شما در فضای اینستاگرام، می توانند به شناسایی سریع شما توسط مخاطبین، کمک کنند. به این صورت که اگر افرادی با جستجوی موضوعی مشابه اقدام کنند، می باید از یک هشتگ، به نتیجه ای یکسان برسند.

نوع هشتگ مورد استفاده می تواند به ابراز احساسات، نمایش ویژگی های محصول و مخاطب هدف مرتبط باشد و در این رابطه چند نوع مختلف از هشتگ وجود دارد:

 • هشتگ عمومی
 • هشتگ برندسازی شده
 • هشتگ بازار خاص یا نیچ
 • هشتگ مرتبط با انجمن ها
 • هشتگ مکان

در رابطه با انواع هشتگ، شما باید به تحلیل و بررسی بیشترین موارد استفاده شده، حداکثر میزان اینگیجمنت، بیشترین گزینه نشان داده شده به مخاطب و میانگین هشتگ در هر پست دقت کنید.

ارزیابی طول کپشن

نمی توان از تولید محتوا در اینستاگرام صحبت کنیم، اما از موضوع کپشن و گزینه های مرتبط با آن غافل شویم. کپشن ها و قوانین مرتبط با آن، به صورت مداوم دستخوش تغییراتی می شوند که کاربران با رعایت آنها می توانند به تعامل و اینگیجمنت بیشتری دست پیدا کنند.

به صورت کلی، در هنگام نوشتن کپشن ها، باید سوالات متعددی را بپرسیم و همواره ابزارهای سنجش خود را براساس عناصری که در ادامه می آیند، به کار ببریم:

 • توزیع کامنت ها
 • توزیع گزینه های لایک
 • Reach
 • Impressions

در نظر داشته باشید که افراد با سرعت بالایی در فضای اینستاگرام به جستجو می پردازند. بنابراین، کپشن شما باید به صورت خلاصه اما موثر و جذاب نوشته شود.

پیش بینی رفتار مخاطب بر اساس محتوای قبلی

رفتارهای مخاطبین در اینستاگرام، منبع اطلاعاتی خوبی محسوب می شوند. شما می توانید این موارد را بر اساس پست های قبلی خود تحلیل کرده و از آن برای پیش بینی ها و برنامه ریزی های آینده خود استفاده کنید. به عبارتی دیگر، استفاده از داده های حال حاضر، به پلن های بازاریابی برای جذب مخاطبین در آینده، کمک شایانی می کند.

این مورد همچنین به پیش بینی محصولات مورد علاقه مشتریان و مخاطبین، دانستن ترندها، مدیریت کالاهای مورد نیاز مشتریان و برنامه ریزی های مربوط به آن، بسیار تعیین کننده بوده و می توانید تمامی آنها را به شیوه ای موثر و کاربردی به کار ببرید.

تحلیل استراتژی رقبا برای محتوا

برای تولید محتوا در اینستاگرام و مرحله برنامه ریزی، می توانید به تحلیل رقبا نیز بپردازید. در نظر بگیرید که در این خصوص، دو نوع رقیب را می توان متصور شد: یکی رقبای سطح بالای شما و یا کسانیکه بر درآمد سالانه شما تاثیرگذار محسوب      می شوند. گزینه بعدی برندهای الهام بخشی بوده که در نظر دارید تا در آینده، مانند آنها بزرگ و قوی شوید. پس شما در تمامی زمینه ها و از جمله تولید محتوا در اینستاگرام، به الگوبرداری و تحلیل نیاز دارید.

 جمع بندی

یکی از موثرترین و مهمترین مراحل در خصوص شبکه های اجتماعی، محتوا است. در همین رابطه، تولید محتوا در اینستاگرام به گزینه ای کاربردی تبدیل شده که حضور برندها و کسب و کارها بدون توجه به آن، تقریباً غیرممکن بوده و پس از مدتی به شکست برند و بیزینس می انجامد.

اما این حوزه، از قوانین مخصوص به خود سود می برد و باید با رعایت تمامی آنها، بهترین استراتژی را تعیین و اجرا کرد. مخاطبین اینستاگرام که در آینده به مشتری بالقوه و بالفعل شما تبدیل می شوند، باید ابتدا به خوبی شناخته شده و سپس با استفاده از ابزارها و شیوه های تعامل با آنها، یک برنامه و استراتژی محتوایی در خصوص جذب و افزایش نرخ اینگیجمنت آنها نوشته شود.

این پروسه ها، از جمله مواردی هستند که آژانس دیجیتال مارکتینگ و مشاورین کسب و کار، به آنها اهمیت داده و در سرفصل های مشاوره های خود، به مشتریان ارائه می کنند. شما نیز می توانید برای آموزش های مرتبط با تولید محتوا در اینستاگرام، با کارشناسان تیم آکادمی آلند مدیا در تماس باشید.

نظر (2)

 1. مهدیه نژاد

  سلام مقاله کاملی بود لطفا در مورد اینکه چطور عملکرد رقیب رو تجزیه و تحلیل کنیم هم راهنمایی کنید
  ممنون

  1. عارفه پناهی

   سلام
   با تشکر از همراهی شما
   تجزیه و تحلیل رقبا در 4 مرحله رو برای شما بررسی کردیم و در همین مقاله انتشار دادیم .
   امیدواریم برای شما مفید باشد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه