وبلاگ

8 روش تبلیغات رایگان در اینترنت + چگونه در اینترنت تبلیغ رایگان کنیم؟

تبلیغات رایگان
دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

8 روش تبلیغات رایگان در اینترنت + چگونه در اینترنت تبلیغ رایگان کنیم؟

با توجه به دنیای پر رقابت بیزینس ها و کسب و کارهای گوناگون، یکی از مهمترین گزینه هایی که باید همیشه در رابطه با فعالیت های بازاریابی و پیشبرد فروش در نظر گرفته شود، موضوع تبلیغات است. بدون تبلیغات، برندها و محصولاتشان دیده نشده و بنابراین شانس رقابت، فروش بیشتر و سودآوری را از دست خواهند داد. موردیکه در مدت زمان کوتاهی سبب می شود تا هر برندی از صحنه کسب و کارها حذف شده و با شکست مواجه شود. انجام تبلیغات یعنی در نظر گرفتن بودجه و هزینه. به صورت کلی، بودجه ای که برای تبلیغات در نظر گرفته می شود، باید رقم قابل توجهی بوده و شیوه های گوناگونی را اعم از گزینه های محیطی، آفلاین و… شامل شود. اما برای یک کسب و کار نوپا، ممکن است در نظر گرفتن هزینه های بالا برای تبلیغات، آسان و ممکن نباشد. به همین دلیل، روش های ارزان قیمت و رایگان، چاره کار آنها است. مهمترین بستر هم در این خصوص، اینترنت است. اما سوال اینجا است که چگونه در اینترنت، تبلیغات رایگان انجام دهیم؟ در این مطلب، به 8 شیوه تبلیغات رایگان در اینترنت پرداخته و هر کدام را توضیح می دهیم.

 

چرا تبلیغات رایگان در اینترنت، مهم و موثر است؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید به موضوع دیگری بپردازیم که هدف از تبلیغات چیست؟ کاملاً مشخص است که یک برند یا بیزینس، با انجام تبلیغات قصد دارد تا ضمن دیده شدن در فضاهای آنلاین و آفلاین، مانند تبلیغات اینستاگرامی به جذب مخاطب پرداخته و از حضور آنها در بیزینس خود سود ببرد. این موضوع باعث می شود تا در آینده، مخاطبین هر برند که در فضاهای مختلف وجود دارند، به مشتریان بالقوه و در نهایت بالفعل تبدیل شوند.

مخاطبین هر برند، به عنوان سرمایه آن شناخته می شوند. به همین دلیل، این سرمایه باید به خوبی حفظ شده و تعداد آنها به شیوه ای حرفه ای و اصولی، افزایش یابد. در کنار این اصل مهم، دیده شدن برند به شیوه های گوناگون نیز به شدت مد نظر خواهد بود. مخاطبین فعلی و مشتریان آینده، شیوه های اصلی کسب درآمد و سودآوری آن هستند. اما هر بیزینسی، باید برای دیده شدن، شیوه ای به کار بگیرد که این راه و روش، تبلیغات نام دارد.

همچنین بخوانید : 10 تکنیک رایج در بازار امروز تبلیغات + معرفی تکنیکهای رایج تبلیغات

به صورت کلی، تبلیغات از انواع مختلفی برخوردار بوده و برای بیزینس های کوچک، متوسط و بزرگ، شاید بتوان گفت که شیوه های تبلیغات تقریباً یکسان بوده، اما برخی با توجه به بودجه در نظر گرفته شده، اهداف، تعداد مخاطبین، رقبا و سیاست های کمپانی، این پروسه را انجام می دهند. اگر بیزینسی کوچک و نوپا داشته باشید، مسلماً پرداخت هزینه های نسبتاً بالا برای تبلیغات تلویزیونی و یا حتی کمپین ایمیل مارکتینگ، گزینه منطقی و اولویت برند شما محسوب نخواهد شد، زیرا بودجه کلی برند شما که باید برای دیگر فعالیت ها نیز صرف شود، به کل خرج خواهد شد. در این خصوص، شاید حتی رپورتاژ آگهی نیز، برای شما گزینه گران قیمتی به حساب آید. بنابراین، به شیوه های تبلیغات رایگان در اینترنت پرداخته تا بیزینس شما پیشرفت کرده و در مسیر سودآوری و درآمد قرار بگیرد.

 

8 شیوه تبلیغات رایگان در اینترنت

 • نوشتن پست های مختلف برای بلاگ های دیگر

با استفاده از شیوه پست نویسی جهت بلاگ های مختلف، شما در حقیقت به این بلاگ ها معرفی می شوید. یعنی مخاطبین آن بلاگ شما را شناخته و می توانید خود را به عنوان یک رهبر و متخصص در حوزه بیزینسی که در آن فعالیت دارید، به مخاطبین معرفی کنید.

 • تهیه و پست محتوا در لینکدین

فضای لینکدین، به عنوان پلتفرمی که با شرکت ها و برندهای حرفه ای سر و کار دارد، شناخته می شود. به همین دلیل است که لینکدین، برای به اشتراک گذاری محتوای بیزینسی، شیوه ای عالی محسوب می شود. این فضا می تواند به عنوان یکی از شیوه های تبلیغات رایگان در اینترنت نیز مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا دیگر افراد و صاحبان بیزینس، مطالب و پست های شما را مرور کرده و یک ترافیک عالی در این خصوص، شکل بگیرد.

میزان اهمیت لینکدین زمانی مشخص می شود که بدانید این پلتفرم، با بیش از 770 میلیون عضو، 55 میلیون شرکت و برند فعال در آن و نزدیک به 3 میلیون گروه، یکی از بهترین روش های تبلیغات رایگان در اینترنت است. طی 5 سال گذشته نیز، بیزینس تبلیغات در لینکدین، نزدیک به 5 برابر رشد داشته که این مورد مهم، در ایجاد اعتماد بازاریابان و خریداران، نقش مهمی ایفا می کند.

 

 • پیشنهاد مصاحبه در پادکست های دیگر مشاغل

برای اولویت بخشی به امور تبلیغاتی برند خود، باید به این موضوع واقف باشید که مخاطبین شما، کدامیک از انواع پلتفرم را جهت مشاهده تبلیغات رایگان در اینترنت در نظر می گیرند. به عنوان مثال، برخی از مخاطبین ترجیح می دهند که به جای خواندن مقالات، به پادکست گوش کنند.

برای در نظر گرفتن درخواست این گروه از مخاطبین، می توانید با دیگر بیزینس ها ارتباط برقرار کرده و تعدادی از ایده های تجاری را مطرح کنید. این شیوه باعث می شود تا ضمن به کارگیری شیوه تبلیغات رایگان در اینترنت، مخاطبین خاص خود را هم جذب کنید.

 • ترویج و پیشرفت وب سایت با استفاده از امضای ایمیل

اگر روزانه ده ها ایمیل به شرکت های مختلف ارسال می کنید، اگر از مزیت امضای ایمیل (Email Signature) بهره مند نشوید، واقعاً جای تعجب دارد. امضای ایمیل می تواند جهت ترویج فروش، همایش، رقابت و حتی پست جدید بلاگ، به عنوان دارایی شگفت انگیز شما در نظر گرفته شود. برای تکمیل شیوه تبلیغات رایگان در اینترنت، حتماً لینکی را به وب سایت بیزینسی خود در فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام، اضافه کنید.

 • ارسال خبرنامه شرکت از طریق ایمیل

از جمله ساده ترین روش های تبلیغات رایگان در اینترنت، ارسال خبرنامه از طریق ایمیل است. این شیوه پر کاربرد، در واقع محرک و وسیله ای است برای ترویج محتوا، به اشتراک گذاری اخبار مرتبط با بیزینس و ایجاد ارتباط عمیق تر با مشتریان بالقوه و بالفعل.

در ارسال خبرنامه، مقوله زمان مناسب باید در نظر گرفته شود. زیرا در شیوه تبلیغات رایگان در اینترنت، ارسال خبرنامه ایمیلی، برای به اشتراک گذاری محتوا جهت مشتریان مختلف و تثبیت برند به عنوان یک منبع اطلاعاتی و مفید، می تواند به عنوان بخش کاملی در نظر گرفته شود.

 • تولید محتوای ویدئویی در یوتیوب

یکی از روش های تبلیغات رایگان در اینترنت، تولید ویدئو در یوتیوب (YouTube) است. این پلتفرم، حدود 2 میلیارد کاربر فعال داشته که به معنای حضور نیمی از کاربران کلی اینترنت در دنیا است. اما موردیکه یوتیوب را به یک تکنیک تبلیغاتی رایگان در اینترنت تبدیل کرده، آماری است که در خصوص ترغیب و قانع شدن افراد برای خرید، پس از مشاهده ویدئوی تبلیغاتی یک برند در پلتفرم مورد بحث بوده که عدد 84 درصد را نشان می دهد. مضاف بر اینکه، احتمال به اشتراک گذاری ویدئوها، نسبت به دیگر انواع محتوا، در یوتیوب دو برابر بیشتر است.

اگر محتوای مرتبط با این پلتفرم، به صورتی حرفه ای، جذاب، قابل ارسال و آموزنده تهیه شود، به عنوان یکی از موثرترین شیوه های تبلیغات رایگان در اینترنت محسوب خواهد شد. زیرا این موضوع در نهایت به فروش محصول، افزایش بازدید ترافیک وب سایت و به اشتراک گذاری محتوای تولید شده، کمک شایانی خواهد کرد.

 

 • تهیه پست در فضای سوشال مدیا

این روزها، فضای سوشال مدیا به عنوان یکی از اصلی ترین بخش ها در اکثر استراتژی های مارکتینگ محسوب می شود. پس اگر از این حوزه، جهت یکی از تکنیک های تبلیغات رایگان در اینترنت استفاده کنیم، شیوه ای موثر را در پیش گرفته ایم. تبلیغ در این فضا، حتی برای بیزینس ها رایگان است.

همچنین بخوانید : 9 تکنیک روانشناسی تبلیغات + راهنمای اجرای روانشناسی تبلیغات

برای انجام این روش، می توان بهترین پلتفرمی را که با بیزینس و مخاطبین هماهنگی دارد، در فضای سوشال انتخاب کرده و هر آنچه را که مایلید برای ترویج و پیشبرد بیزینس و کالای شما انجام شود، به صورت پست، استوری، ویدئو، تصاویر و… منتشر کنید.

 • تشویق مشتریان راضی برای نوشتن نظرات آنلاین

اگر بخواهیم یکی از ساده ترین روش های تبلیغ رایگان در اینترنت را معرفی کنیم، به گزینه دهان به دهان (Word of Mouth) می رسیم. در این پروسه، مصرف کنندگان به نظرات دیگران اهمیت داده و اعتماد می کنند. به ویژه اگر نظرات کاربران به شیوه ای عالی و مثبت نوشته شده باشد.

بنابراین، اگر مشتریانی دارید که از کالا و سرویس ارائه شده رضایت دارند، آنها را به نوشتن کامنت و نظرات خود در پلتفرم های محبوبی مانند فیسبوک، توئیتر و یا گوگل، تشویق کنید. اگر مایلید که در فیسبوک، نظرات مثبت و خوبی از مشتریان دریافت کنید، مطمئن شوید که اکانت بیزینسی مناسبی در این خصوص در اختیار دارید، اگر چنین اکانتی ندارید، حتماً آن را بسازید.

جمع بندی

تبلیغات، برای موفقیت و پیشرفت برندها و بیزینس های گوناگون، گزینه ای مهم و تعیین کننده محسوب می شوند. اما برخی از بیزینس ها، به ویژه کسب و کارهای نوپا، در این خصوص نمی توانند بودجه کافی و مناسبی را تخصیص دهند. به همین دلیل، شیوه های تبلیغات رایگان در اینترنت مطرح می شود که اگر به صورت اصولی و حرفه ای به کار گرفته شوند، پس از مدتی به بهبود تصویر ذهنی برند، ایجاد تعاملات با دیگر بیزینس ها و ارتباطات موثر با مخاطبین و مشتریان، کمک شایانی خواهد کرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه