وبلاگ

چرا اینستاگرام محبوب است؟ + دلایل محبوبیت اینستاگرام

چرا اینستاگرام محبوب است
دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

چرا اینستاگرام محبوب است؟ + دلایل محبوبیت اینستاگرام

طی سال های اخیر، سوشال مدیا به طرز باورنکردنی با رشد و توسعه مواجه گردیده است. این موضوع، باعث توجه کسب و کارها و برندهای قدیمی و جدید به این فضا شده و برای توسعه بیزینس خود، برنامه های گوناگون تبلیغاتی، فعالیت های پیشبرد فروش و هر آنچه را که به فضای دیجیتال مرتبط می شود، در پلن و پروسه های کاری هدفمند برای سوشال مدیا قرار می دهند. اینستاگرام یکی از پلتفرم هایی است که میلیاردها کاربر داشته و در کشورهای مختلف، کاربران به استفاده های مختلف از آن روی آورده اند. این موضوع باعث شده تا مشاور کسب و کار و یا آژانس دیجیتال مارکتینگ نیز به آموزش های لازم این فضای سوشال بپردازد. اما چرا اینستاگرام محبوب است؟ تیم آلند مدیا که در حوزه تبلیغات و مشاوره کسب و کار فعالیت دارد، در این مطلب به دلایل محبوبیت اینستاگرام پرداخته است.

اهمیت فضای اینستاگرام برای تبلیغات

بررسی آمارهای نیمه اول سال 2022 نشان می دهد که اینستاگرام از نظر تعداد تبلیغات، چهارمین پلتفرم محبوب دنیا محسوب می شود. نکته جالب اینکه، 1/18 درصد از کل مردم جهان، از اینستاگرام استفاده می کنند. این موضوع به خوبی نشان دهنده جذابیت فضای سوشال مورد بحث خواهد بود. اما اگر بنا باشد تا به جزئیات، به دلایل محبوبیت اینستاگرام پرداخته شود، به طور حتم باید به گزینه های اصولی و کاربردی آن اشاره گردد.

بنابر تحلیل هایی که از سوی کارشناسان و تحلیلگران فضای سوشال و دیجیتال مارکتینگ ارائه شده، آینده اینستاگرام بسیار روشن تر از آن چیزی خواهد بود که کسب و کارها و بیزینس ها بخواهند تبلیغات و پروموشن های خود را در فضایی دیگر انجام دهند. این مورد باعث شده تا طی چند سال گذشته، اینستاگرام بر دیگر پلتفرم ها از جمله فیسبوک پیشی گرفته و در موقعیت برتری قرار بگیرد. مواردی مانند کاربری راحت با تلفن همراه هوشمند، تعداد کاربران اینستاگرام را به بیش از یک میلیارد نفر افزایش داده است. اما در بخش بعدی، دلایل محبوبیت اینستاگرام از جنبه ها و زوایای مختلف بررسی شده و هر کدام توضیح داده خواهند شد.

 

دلایل محبوبیت اینستاگرام

هرچند که هر بیزینس و کسب و کاری، برای محبوبیت در اینستاگرام دلایل مختلفی عنوان می کند، اما به صورت کلی، دلایل محبوبیت اینستاگرام را می توان در چند بخش خلاصه کرد و توضیح داد. این موارد عبارتند از:

رابط کاربری آسان و جذاب

یکی از گزینه هایی که در آن اینستاگرام بسیار قوی و هوشمندانه عمل می کند، رابط کاربری آسان و جذاب آن است. این موضوع به اصطلاح Interface نامیده می شود و طراحی مناسب آن، در فضای سوشال بسیار حائز اهمیت است. در مقام مقایسه با توئیتر و فیسبوک، رابط کاربری اینستاگرام بسیار ساده اما جذاب است. به محض اینکه کاربر اپلیکیشن مربوطه را باز و اجرا می کند، بنابر تنظیمات انجام شده گزینه های جدید و مورد علاقه وی نمایش داده خواهد شد.

به عبارتی دیگر، یکی از دلایل محبوبیت اینستاگرام، ارائه و نمایش دادن آیتم های مورد علاقه کاربران بر اساس جستجوهای مکرر و اخیر آنها است. بنابراین، این مورد باعث می شود تا افراد جهت پیدا کردن استوری ها و پست های محبوب خود، کمترین زمان و انرژی را صرف کنند. ضمن اینکه کافی است تا فرد با یک کلیک و اشاره بر روی استوری، آن را مشاهده کرده و پروسه پیچیده ای را نیز انجام نخواهد داد.

 

فیلترهای هیجان انگیز

شاید به اندازه ای که اینستاگرام از فیلترهای متنوع و هیجان انگیز برخوردار است، هیچ پلتفرم دیگری نتواند با آن رقابت کرده و پا به پای آن پیشرفت کند. در فضای سوشال، فیلترها از اهمیت و محبوبیت بسزایی برخوردار هستند، زیرا کاربران می توانند به واسطه آنها، تصاویر تهیه شده را ویرایش کرده و به جذابیت بیشتر آنها اضافه کنند.

برای مرور و انتخاب فیلترها، کاربر می تواند آنها را در قسمتی از صفحه ببیند و با انگشت ورق بزند. افکت ها و گزینه های انیمیشن      می توانند با این شیوه مشاهده شده و مدل جذاب و مورد علاقه، انتخاب و برای تصویر اعمال شود. نکته جالب اینکه حتی حرفه ای ترین   پلتفرم ها در فضای سوشال مانند فیسبوک و پینترست (Pinterest)، برای پست و استوری فیلتر ارائه نمی کنند.

تعامل بیشتر

از جمله شیوه هایی که می توان به واسط آن با کاربران به بهترین و موثرترین حالت ممکن تعامل داشت، محتوای بصری است. در فضای اینستاگرام، بر روی تجربیات بصری از نوع سطح بالا و حرفه ای، تمرکز عمیقی انجام شده است. روزانه بیش از صدها میلیون کاربر در فضای اینستاگرام آنلاین می شوند و به همین دلیل، این پلتفرم برای تعامل با کاربران، بهترین نمونه است.

نرخ بالای تعامل باعث می شود تا اینستاگرام هم برای فالوورهای معمولی و هم اینفلوئنسرها، فضای مناسبی در نظر گرفته شود. آمارها نشان می دهند که نرخ اینگیجمنت در اینستاگرام، نسبت به فیسبوک بیشتر است. این مورد یکی از دلایل محبوبیت اینستاگرام محسوب شده و پست های طراحی شده، از تعداد کلیک و مشاهده بیشتر سود خواهد برد. هرچند فیسبوک از کاربران بیشتری سود     می برد، اما بنابر آمار وب سایت هاب اسپات (Hubspot)، اینستاگرام از 23 درصد اینگیجمنت بیشتری سود می برد.

 

قدرت نفوذ بیشتر هشتگ

همه می دانند که استفاده از هشتگ، در واقع یک راه میانبر و کلید واژه اصلی کسب و کار محسوب می شود. در واقع با استفاده از هشتگ می توان اینگیجمنت بیشتری ایجاد کرد تا کاربران برندها را سریعتر و راحت تر شناسایی کنند. بنابراین، با استفاده از هشتگ   می توان بیزینس و کسب و کار را توسعه داد. بدین صورت که پست هایی با بهترین میزان کیفیت و بیشترین میزان اینگیجمنت، بنابر هشتگ های خاص، در بالاترین رده جستجوها قرار می گیرند.

یک نکته مهم اینکه، هشتگ مورد استفاده، حتماً به کسب و کار و فعالیت های آن، مرتبط باشد. در غیر این صورت، اعتبار آن بیزینس خدشه دار خواهد شد. یکی از دلایل محبوبیت اینستاگرام این است که پلتفرم مورد اشاره به کاربر اجازه می دهد تا هشتگ ها به استوری های عمومی اضافه شود.

این قابلیت اجازه می دهد تا در هنگام جستجوی یک هشتگ خاص، استوری مربوطه برای کاربران مشخص و آشکار باشد. نکته جالب اینکه، فیسبوک و توئیتر این قابلیت را ندارند و اسنپ چت تنها بر اساس مکان، استوری را پروموت می کند و نام کاربری را هم منشن نخواهد کرد.

تبلیغات جذاب تر با اجبار کمتر

اینستاگرام یک پلتفرم گرافیکی است که در آن از تبلیغات با اجبار و ایجاد مزاحمت برای کاربر خبری نیست. درست به مانند اینستاگرام و اسنپ چت، تبلیغات در فضای اینستاگرام تنها بین پست ها و در زمان اسکرول کردن مشاهده می شوند. اما این مورد در اینستاگرام بسیار کم و محدود دیده می شود. این موضوع به ویژه زمانی که کاربر یک محتوای ویژه را بررسی می کند، کمتر هم وجود دارد.

یک نکته دیگر هم برای تبلیغات در اینستاگرام وجود دارد. برخی از تبلیغات برای برندهای مشخص و خاص، تنها یک بار پس از دیدن تمامی استوری های آن برند، دیده خواهد شد. کاربران فیسبوک و اسنپ چت، به دلیل مشاهده حجم بالایی از تبلیغات در زمان بررسی ویدئو و استوری ها، علاقه و هیجان خود را نسبت به محتوای این پلتفرم ها از دست خواهند داد.

اما اینستاگرام برای کاربران خود، یک تجربه بدون تحریف را در اختیار می گذارد که در ادامه نرخ اینگیجمنت را افزایش داده و علاقه و اشتیاق کاربران را برای مدت زمان طولانی تری حفظ خواهد کرد. این مورد بدون شک یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت اینستاگرام محسوب می شود.

 

قابلیت ارسال پست برای دیگر پلتفرم ها

اگر اینستاگرام، اپلیکیشن اصلی کاربر باشد، برای بارگذاری تصاویر و ویدئوها در دیگر پلتفرم ها، نگرانی و دغدغه نخواهد داشت. شرکت خوشه ای متا (Meta)، مالک این پلتفرم بوده و به همین دلیل اینستاگرام می تواند با فیسبوک همگام سازی شود. مضاف بر اینکه کاربر   می تواند پست مربوطه را در فضای توئیتر نیز پست کند.

چنین قابلیتی برای کاربرانی که می خواهند یک پست یکسان را در چندین پلتفرم منتشر کنند، گزینه مطلوبی بوده و پروسه کاری آنها را آسان خواهد کرد. به عبارتی دیگر، یکی دیگر از دلایل محبوبیت اینستاگرام، استریم و یکپارچه سازی فعالیت های سوشال مدیا و ایجاد شبکه ارتباطی پلتفرم های فضای سوشال است. زمانیکه تمامی صفحات و پیج ها به روز رسانی شده باشد، رشد و گسترش همزمان تمامی کانال ها، پروسه ای به مراتب آسان تر خواهد بود.

اضافه شدن منظم ویژگی های جدید

در اینستاگرام، ابتدا تهیه ویدئو برای مدت زمان 10 ثانیه و تصاویر در چهارچوب مربع شکل، امکان پذیر بود. اما از آن زمان، مدت ها گذشته و این پلتفرم در ادامه به روز رسانی های متعددی را تجربه کرده است. در حال حاضر، یکی از دلایل محبوبیت اینستاگرام، وجود گزینه هایی به شرح زیر است:

اکسپلور

که به کاربر امکان می دهد تا موضوعی از یک پست را از تولید کنندگان مختلف محتوا پیدا کند. مضاف بر اینکه، تعامل و کیفیت بالای مرتبط به ترندهای جدید را ارائه می دهد.

ویژگی های جذاب استوری

در هنگام تهیه استوری، کاربر می تواند با استفاده از یک سری عناصر، استوری خود را جذاب تر و زیباتر تهیه کند. در این رابطه، موارد گرافیکی، ساعت، مکان، پرسش و موسیقی، بسیار قابل توجه هستند. این آپشن، یکی از بهترین گزینه ها برای اینگیجمنت محسوب     می شود.

ویدئوی طولانی

امکان بارگذاری ویدئوهای طولانی مدت در اینستاگرام TV، فراهم شده است. یکی از مزیت های این شیوه، عدم وجود تبلیغات در حین پخش ویدئو است که یکی از موثرترین دلایل محبوبیت اینستاگرام محسوب می شود.

آپشن های جدید با حریم خصوصی بهتر

به روز رسانی های جدید اینستاگرام، از حریم خصوصی بهتری سود می برد. به این وسیله، کاربر می تواند ضمن ایجاد محدودیت و استفاده از گزینه بلاک برای مخاطبین، لایک و کامنت، از اسپم شدن جلوگیری کند.

همکاری و مساعدت

از جمله آپشن ها و ویژگی های اینستاگرام، امکان ایجاد همکاری مشترک دو کاربر در یک پست و با در نظر گرفتن مخاطبین مشخص است. اکثر اینفلوئنسرها از این آپشن برای همکاری با برندها استفاده می کنند.

 

جمع بندی

با توجه به آنچه که در خصوص دلایل محبوبیت اینستاگرام عنوان شد، می توان گفت که این پلتفرم به دلیل ویژگی های متعددی که ارائه می دهد، نسبت به دیگر اپلیکیشن ها از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اینستاگرام در واقع از آن دسته نقاط قوتی سود می برد که مورد علاقه قشرهای مختلفی از کاربران است. تفاوتی نمی کند که این قشر از گروه کاربران عادی باشد یا اینکه بیزینس ها و اینفلوئنسرها از این پلتفرم استفاده کنند، با توجه به دلایل محبوبیت اینستاگرام، هر کدام از آپشن ها برای افراد فعال در این اپلیکیشن کاربرد پذیر خواهد بود. اما اینستاگرام می تواند برای برندهای جدید و یا قدیمی، بسیار موثر باشد. به همین دلیل است که هر آژانس دیجیتیال مارکتینگ و یا مشاور کسب و کار، به ارائه سرفصل ها و   دوره های آموزشی اینستاگرام می پردازند. تیم آکادمی آلند مدیا نیز، در این زمینه فعالیت گسترده ای دارد و پیشنهاد می شود برای دریافت مشاوره در خصوص کسب و کار و مباحث فضای سوشال، با کارشناسان این تیم در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه