وبلاگ

توییتر مارکتینگ چیست؟ + توییتر مارکتینگ به زبان ساده

توییتر مارکتینگ چیست؟
دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

توییتر مارکتینگ چیست؟ + توییتر مارکتینگ به زبان ساده

توییتر مارکتینگ روشی است که در آن کسب‌وکارها از توییتر برای ایجاد و پخش محتوا بین مخاطبان هدف استفاده می‌کنند و از این طریق نسبت به برندشان در آن حمعیت هدف، علاقه ایجاد می‌کنند و این موضوع می‌تواند در فروش و سوددهی تاثیرگزار باشد. توییتر به شرکت ها کمک می کند تا با مجموعه وسیعی از مشتریان بالقوه از سراسر جهان در تماس باشند. در واقع، بیش از 300 میلیون کاربر فعال ماهانه در توییتر هستند.

در این مقاله تیم عارفه پناهی به توضیح توییتر مارکتینگ و عوامل موثر بر استراتژی آن می‌پردازد.

ایجاد یک استراتژی توییتر مارکتینگ هدفمند و موثر، یک فرآیند چند مرحله ای است. شما باید در توییتر تحقیق کنید تا بدانید مخاطبان هدف شما در پلتفرم چگونه عمل می کنند و به چه چیزی علاقه مند هستند.
زمانی که ایده‌ای در مورد خواسته های مخاطبان خود دارید، زمان آن رسیده که برای آنها تولید محتوا بکنید.

با این حال، نحوه واکنش کاربران به توییت هایتان را پیگیری کنید و نظارت بر عملکرد توییت‌هایتان می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی خود را تنظیم کنید.
همچنین چند جزئیات کوچک وجود دارد که می تواند به موفقیت یا شکست استراتژی توییتر شما کمک کند. به عنوان مثال، بسیار مهم است که زمانی محتوایی را منتشر کنید که مخاطبان هدف شما آن را ببینند.

دلایل اهمیت توییتر مارکتینگ؟

چندین مزیت در توییتر مارکتینگ وجود دارد.
این پلتفرم به شما این امکان را می دهد که آگاهی خود را در مورد برندتان افزایش دهید، با مشتریان ارتباط و تعامل برقرار کنید و از روندها و تحولات مهم در صنعت خود مطلع شوید.

در زیر لیستی از برخی از مزایای برتر توییتر مارکتینگ آورده شده است:

آگاهی از برند: توییتر مصرف کنندگان را از وجود شرکت شما آگاه می‌کند و آنها را در مورد تجارت و محصولات شما آموزش می‌دهد.
تعامل با مشتری: توییتر به مشتریان راهی سریع و آسان عرضه می‌کند. این به توییتر مارکتینگ کسب و کار شما در ایجاد روابط و تعامل با مشتری کمک می کند.
افزایش ترافیک وب سایت: توییتر ابزاری عالی برای راهنمایی کاربران به وب سایت تجاری شما است.
رهبری بهتر: توییتر به شما امکان می دهد با مخاطبان خود گفتگو کنید و نظرات و دیدگاه های خود را با آنها به اشتراک بگذارید.
تحقیقات درباره مشتری یا مخاطب: توییتر ابزارهایی را در اختیارتان می‌گذارد تا بتوانید رفتار کاربران و مخاطبان را ارزیابی کنید.
فروش تجاری: توییتر برای تبلیغات محصولات شما عالی است و می تواند به فروش برای کسب و کار شما کمک کند.
توسعه انجمنی از مخاطبان و مشتریان: توییتر به شما کمک می کند تا جامعه ای از طرفداران و حامیان کسب و کار خود تشکیل دهید.

چگونه یک استراتژی توییتر مارکتینگ ایجاد کنیم؟

برای اینکه استراتژی توییتر مارکتینگ کسب و کار شما تا حد امکان موثر باشد، مهم است که فکری جدی در مورد آن داشته باشید. ایجاد یک کمپین توئیتر موفق یک فرآیند چند مرحله ای است که به تحقیق، برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی محتوای شرکت شما نیاز دارد.

ایجاد یک استراتژی موفق در توییتر مارکتینگ مستلزم انجام اقدامات زیر است:

ارزیابی رفتار کاربران در توییتر

پس از ارزیابی اینکه مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند، باید رفتار و نحوه تعامل آنها در توییتر را مورد بررسی قرار دهید. ببینید چه ساعاتی در روز آنها در توییتر فعال هستند و چه حساب هایی در بین آنها محبوب است.
تحقیق در مورد نحوه عملکرد مخاطبان شما در توییتر می تواند به شما کمک کند یک طرح کلی منسجم برای استراتژی توییتر مارکتینگ خود ایجاد کنید. بواسطه‌ی تحقیقاتی که انجام می‌دهید، می‌توانید درباره زمان پست گذاری، شکل و محتوای توییتان تصمیم‌گیری کنید.

Twitter Analytics می تواند به شما کمک کند صفحات دیگری را که مورد علاقه‌ی دنبال کنندگانتان است، ببینید. همچنین می‌تواند مواردی مانند گروه‌های سنی و موضوعات مورد علاقه آن‌ها را به شما نشان دهد. ابزارهایی مانند Twitonomy هم می‌توانند به شما کمک کنند تا آمار تعامل را برای رقبای خود مشاهده کنید.
آن حساب‌هایی را دنبال کنید که برای جایگاه برند شما مهم هستند. علاوه بر این، می‌توانید با مشتریان، دوستان، همکاران، رقبا، تأثیرگذاران مرتبط و کسانی که اطلاعات هیجان‌انگیز و ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهند، ارتباط برقرار کنید.
در نهایت، آنها شروع به دنبال کردن شما خواهند کرد. اما این موضوع به اینجا ختم نمی شود. از طرق دنبال کردن آنها، افراد دیگری شما را دنبال می‌کنند.
بهترین راه برای ایجاد یک رابطه معنادار در توییتر برای تجارت، ذکر افراد در پست‌های خود هنگام بازتوییت کردن است. علاوه بر این، شما باید در مورد سایر توییت هایی که حول جایگاه شما می چرخند، اظهار نظر کنید

 

محتوای توییت ها را به رویدادهای و موضوعات به‌روز ارتباط دهید

برای انجام توییتر مارکتینگ به نحو احسن باید یک تقویم محتوایی داشته باشید. تعطیلات، رویدادهای ورزشی و رویدادهای جاری همگی فرصت‌هایی برای شما هستند تا با مخاطبان خود درباره آن‌ها حرف بزنید. فرض کنید شما یک رستوران دارید؛ در روز گرامیداشت جانبازان، توییت کنید که 50 درصد از خدمات ما به جانبازان در این روز رایگان خواهد بود.
توییت‌هایی با مضامینی مانند مورد بالا می‌توانند کسب‌وکار شما را برای مخاطبانتان محبوب کرده و به ایجاد شهرت مثبت برای شرکت شما کمک کند.
یا اینکه فرض کنید رستوران شما در حال اجرای تبلیغات هالووین است و هرکسی که لباس بپوشد یک پیش غذای رایگان دریافت می کند. شما یک توییت با مضمون هالووین با هشتگ پرطرفدار #HappyHalloween برای تبلیغ خود طراحی می کنید. اکنون، هر زمان که شخصی عبارت “Happy Halloween” را تایپ کند، توییت شما در نتایج جستجو ظاهر می شود. ‌

اهداف خاص را مدنظر بگیرید

شما نمی توانید موفقیت خود را ردیابی کنید مگر اینکه آن را بسنجید. برای مشاهده برخی از نتایج توییت های خود می توانید از Twitter Analytics استفاده کنید.

برای این کار لازم است اصطلاحات پرکاربرد توییتر مارکتینگ را بدانید:
تعامل: به طور کلی چند نفر با توییت شما تعامل دارند؟ ‌
بازنشر: آیا مردم توییت شما را در صفحات توییتر خود به اشتراک می گذارند؟
فالوورها: کدام یک از توییت های شما بیشترین فالوور را برای شما به ارمغان می آورد؟
ترافیک وب سایت: شما می خواهید پیوندهایی به وب سایت کسب و کار خود را در توییت خود وارد کنید. کدام لینک ها ترافیک را به سمت وب سایت شما هدایت می کنند؟ ‌
آگاهی از برند: ببینید چند بار از کسب و کار شما توسط کاربران توییتر نام برده می شود. ‌
فروش: چه مقدار از ترافیک وارد شده به وب سایت شما به فروش برای شرکت شما تبدیل می شود؟
با بررسی این چند مورد میتوانید میزان نزدیکی به اهدافتان را بسنجید.

اهداف خود را مرور کنید و استراتژیتان را بهینه کنید.

احتمالاً هر چند وقت یکبار استراتژی توییتر مارکتینگ خود را مجدداً ارزیابی می‌کنید و محتوای خود را به طور مداوم تغییر می دهید زیرا باید با تحلیل اینکه چه چیزی کار می کند و چه چیزی خوب نیست، مکررا اهداف و استراتژی‌هایتان را تغییر ‌دهید.
مطمئن شوید که اهداف شما مشخص، قابل سنجش و دسترسی است. در اینجا چند نمونه از اهداف روشنی که ممکن است برای صفحه توییتر خود داشته باشید آورده شده است:
5000 فالوور جدید بین 35 تا 49 سال اضافه کنید.
تعداد افرادی را که روی لینک وبسایتتان کلیک می کنند، 10 درصد افزایش دهید.
دریافت 2000 ریتوییت

حتماً اهداف خود را به صورت دوره ای مرور کنید تا بتوانید هر چند وقت یکبار از لحاظ چالش برانگیز بودن و قابل دسترس بودن آن‌ها را ارزیابی کنید. تعیین اهداف روشن برای استراتژی توییتر مارکتینگ می‌تواند به شما کمک کند انگیزه و تمرکز داشته باشید.
اگر به سمت اهداف خود پیشرفت نمی کنید، زمانی را برای کشف دلیل و تنظیم برنامه های خود اختصاص دهید. ممکن است لازم باشد نوع توییت‌هایی را که پست می‌کنید تغییر دهید؛ به عنوان مثال توییت‌های حاوی تصاویر و ویدیوها معمولاً نسبت به توییت‌هایی که به تنهایی متن دارند، تعامل بیشتری ایجاد می‌کنند، پس شاید لازم باشد که بیشتر محتوای تصویری توییت کنید.

به صورت فعال به مشتریان و مخاطبان خود گوش بدهید.

زمانیکه به مشکل مشتریان خود گوش فرا می‌دهید، فرصتی ایجاد می‌شود تا شما متوجه شوید محصول شما چه مشکلاتی از مشتری را برطرف می‌کند و چه مشکلاتی را برطرف نمی‌کند.
در فروش اجتماعی، گوش دادن به همان اندازه حیاتی است. با توییتر، می توانید همزمان به هزاران مشتری بالقوه گوش دهید، زیرا آنها دقیقا آنچه را که در ذهن دارند، به اشتراک می گذارند.
میتوانید مشتریان بالقوه خود را طبقه بندی کنید تا منطقی تر به طراحی استراتژی خود بپردازید:
چند دسته برای سازماندهی دنبال کنندگان در توییتر وجود دارد:
عناوین شغلی
شرکت ها
جغرافیا
افرادی که شخصاً با آنها آشنا شده اید

مکالمه در توییتر درست مانند یک جلسه رو در رو با مشتری است. از این رو، باید در مورد آنچه توییت می‌کنید دقیق باشید!
علاوه بر این پیگیری کارهایی که افراد دیگر در توییتر انجام می دهند، می‌تواند یک مزیت بزرگ باشد. در اکانت‌های دیگر موارد زیر را بررسی کنید؟
آنها چگونه از توییتر برای رونق کسب و کار استفاده می کنند؟
آنها در رابطه با چه موضوعاتی توییت می کنند؟
چه ساعاتی از روز توییتشان را پست می‌کنند؟
مردم چه واکنشی نسبت به توییتها نشان می‌دهند و اکانت کسب و کارها چگونه به توییتهای مردم پاسخ می‌دهند؟

آزمایش استراتژی‌های توییتر مارکتینگ بر اساس این مشاهدات، دیدگاه روشنی را در این رابطه به شما عرضه می‌کند.

بر ایجاد تعامل با فالوورهای خود به شکل ریتوییت، پاسخ، منشن و موارد دلخواه تمرکز کنید. هر زمان که مردم شما را فالو کردند یا توییت شما را ریپلای کردند، باید به آنها پاسخ دهید. به این ترتیب، می‌توانید تصویری عالی از برند خود در سراسر پلتفرم ایجاد کنید؛ بدین طریق علاوه بر اینکه دنبال‌کنندگان فعلی خود را وفادار می‌کنید، سبب می‌شوید افراد بیشتری شما را دنبال کنند.

فروش اجتماعی در توییتر

به نوع محتوایی که توییت می کنید فکر کنید. توییت شما باید هم تخصص کسب و کار و هم تخصص محصول شما را منتقل کند و در عین حال برای دنبال کنندگان شما مفید باشد. موفقیت در فروش اغلب به ایجاد روابط مربوط می شود؛ سعی کنید در توییت هایتان روابط خوبی با مخاطبان و مشتریان خود ایجاد کنید. پس از آن می توانید از این روابط در زمان مناسب برای فروش محصولتان استفاده کنید. کسب‌وکارها از فناوری و داده‌ها برای یافتن مشتری بالقوه و فروش مؤثرتر استفاده می‌کنند. با این حال، در این عصر تحول دیجیتال، ایجاد روابط و تعامل برای بازدهی بیشتر توییتر مارکتینگ لازم است. لازم به ذکر است که اگر تخصص لازم در این کار را ندارید ابدا به سراغ آن نروید چون ممکن است تاثیر عکس بر روی کار شما میگذارد، قبل از شروع پروسه توییتر مارکتینگ حتما با یک آژانس دیجیتال مارکتینک مشاوره کنید.
در کسب و کارتان فروش اجتماعی را مدنظر قرار دهید. در واقع فروش اجتماعی، ترکیب فناوری با ایجاد روابط قدیمی، مشتریان بالقوه و حفظ روابط با مشتری از طریق رسانه های اجتماعی است.
علاوه بر ویژگی‌هایی که توییتر در اختیار شما قرار می دهد، سه راه دیگر وجود دارد که می‌توانید فروش اجتماعی را در استراتژی توییتر مارکتینگ خود بگنجانید.

پروفایل توییتر را بهینه کنید

این موضوع اصلا پیش پا افتاده نیست، بلکه یکی از مهم‌ترین فاکتورهای توییتر مارکتینگ است. با کمال تعجب، اکثر مشاغل، بهینه سازی پروفایل توییتر خود را به نحو احسن انجام نمی‌دهند؛ اگرچه ارسال پست در توییتر مهم است، اما زیبایی شناسی کلی پروفایل به همان اندازه برای برندسازی بسیار مهم است.
این یک تأثیر ماندگار در ذهن بازدیدکنندگان پروفایل شما ایجاد می‌کند. همراه با یک بنر خلاقانه و یک بیوگرافی واضح، وب سایت های تجاری رسمی و پیوندهای وبلاگ را برای ترافیک جدید به پروفایل توییتر خود اضافه کنید. این موضوع سبب می‌شود مخاطبین بیشتری از پیشنهادات و محصولات شما بهره‌مند شوند.

نکات مفید برای تکمیل نمایه توییتر

از لوگوی رسمی شرکت خود به عنوان تصویر نمایه خود استفاده کنید.
بیوگرافی توییتر شما باید مختصر کسب و کار شما باشد.
لینک وبسایت خود را در نمایه قرار دهید.
کلمات کلیدی مرتبط با برند را در بیو خود اضافه کنید.
عکس‌های پس‌زمینه‌ای اضافه کنید که با مفهوم برند و پالت رنگ شما مطابقت دارند.

کاربرد هشتگ در توییتر مارکتینگ

این ابزار در توییتر بهترین ابزار گوش دادن اجتماعی است. هشتگ های پرطرفدار در توییتر می تواند توییت شما را وایرال کند. با این حال، مطمئن شوید که فقط از هشتگ هایی استفاده می کنید که مربوط به توییت و برند شما هستند. استفاده از هشتگ‌های نامربوط می‌تواند به توییتر مارکتینگ شما آسیب بزند.

اگر فردی هشتگ خاصی را جستجو کند، می‌تواند توییت شما را ببیند و در نهایت شما دنباله‌ای از فالوورهای جدید خواهید داشت.
قبل از اینکه شروع به اضافه کردن هشتگ به توییت‌های خود کنید، در حین یافتن مجموعه‌های هشتگ خود، تحقیقات کاملی داشته باشید؛ آنها باید با موضوع کسب و کار و توییت شما همخوانی داشته باشند و علاوه بر این حجم جستجوی مناسبی داشته باشند تا توییت شما بتواند مخاطبان بیشتری را جذب کند.

نکات مفید در استفاده از هشتگ 

با این حال، بیش از دو یا سه هشتگ در هر توییت استفاده نکنید.
از هشتگ هایی استفاده کنید که ثابت شده برای تجارت شما محبوب و مرتبط هستند.
روی مواردی تمرکز کنید که بیشتر توسط مخاطبان هدف شما دنبال می شوند.
از هشتگ‌های پرطرفدار در توییت خود برای جذب فالوورهای بیشتر استفاده کنید.

توییت ها را برنامه ریزی کنید و عملکرد آنها را تجزیه و تحلیل کنید

اگر می خواهید از مزایای توییتر مارکتینگ بهره مند شوید، ضروری است که اغلب توییت کنید. هرچه بیشتر توییت کنید، تعامل بیشتری خواهید داشت. بنابراین، شما باید حداقل سه بار در روز توییت کنید.
همچنین مشخص شده است که توییت کردن در ساعت 5 بعد از ظهر بهترین زمان برای دریافت ریتوییت بیشتر است. از طرف دیگر، توییت کردن بین ساعت 12 تا 6 بعد از ظهر بالاترین نرخ کلیک را به خصوص در پایان یک روز کاری برای شما به ارمغان می آورد.

کلام آخر

به طور خلاصه نکات مفید در توییتر مارکتینگ شامل موارد زیر است:
به جای توییت کردن تنها یک پست، چندین بار در روز توییت کنید.
توییت خود را کوتاه نگه دارید زیرا آنها تعامل بیشتری دارند.
مکالمات را در چت توییتر شروع کنید و مردم را تشویق کنید که پاسخ دهند.
زمان توییت های خود را بهینه کنید.

اگرچه توییتر دارای مزایای بی‌شماری است، حتی بهترین بازاریابان نیز تحت تأثیر سختی رقابت در توییتر قرار می گیرند. با این حال، توییتر مارکتینگ جز اصول اساسی بازاریابی کمپانی‌های بزرگ است.
بازاریابان تمام تلاش خود را می کنند تا از توییتر برای فرصت های تجاری استفاده کنند. به لطف سرعت فوق‌العاده توییتر در ترند کردن پست‌ها، فرصت تبلیغات و فروش خوبی برای دارندگان کسب و کار و بازاریابان استفاده می‌شود.
یک استراتژی توییتر مارکتینگ مناسب در توییتر تنها چیزی است که برای موفقیت کسب و کارتان نیاز دارید. امیدواریم این مقاله از آکادمی آلند مورد توجه شما دارندگان کسب و کار قرار بگیرد.

در آخر اگر احتیاج به مشاوره و یا برون سپاری این کار دارید میتوانید بامشاورین ما در تماس باشید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه