وبلاگ

کاربرد تولید محتوا چیست؟ + تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست
دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

کاربرد تولید محتوا چیست؟ + تولید محتوا چیست؟

تیم محتوایی آژانس دیجیتال مارکتینگ آلند مدیا در بخش درمورد کاربرد تولید محتوا در شبکه های اجتمای مختلف اطلاعات با ارشی در اختیار شما عزیزان قرار دهد. تولید محتوا به معنای طبقه بندی مطالب، نوشتن آن و در نهایت پروسه ویرایش است که معمولا برای اهداف بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شود. محتوانویسی می‌تواند شامل نوشتن پست‌ها و مقالات وبلاگ، اسکریپت‌هایی برای ویدئوها و پادکست‌ها و همچنین محتوایی برای پلتفرم‌های خاص مانند توییتر یا پست‌های متنی در Reddit باشد.

تولید محتوا چه کاربردی دارد؟

نوشتن محتوا برای انواع قالب‌های محتوا مهم است، از جمله:

اسکریپت‌های ویدئویی و پادکست‌ها

خبرنامه ایمیل

سخنرانی های کلیدی

پست‌های رسانه‌های اجتماعی

توضیحات و اسکریپت ویدیوی YouTube

یا به عبارت دیگر:

اساسا نوشتن هر محتوایی است که منتشر می کنید. بازاریابان از تولید محتوا استفاده زیادی می کنند.

مزایای بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا رایج‌ترین راه برای معرفی کسب‌وکار شماست. علاوه بر این، به دلیل بحران‌های اخیر جهانی و به دنبال همه‌گیری کرونا، بازاریابی محتوا در حال گسترش است.

ما سعی کردیم مزایای مهم بازاریابی محتوا را در ادامه مطلب بیان کنیم:

دستیابی به مخاطب هدف 

کسب‌وکارها می تواند از طریق تبلیغات رسانه های اجتماعی و با افزایش ترافیک آنلاین، مخاطبان بیشتری را هدف قرار داده و آن‌ها را متقاعد کنند که محصولات، خدمات و حساب‌های آن‌ها را در فضای مجازی دنبال کنند.

تبدیل بازدیدکننده به مشتری

مشتریان با جست‌وجوی کلمات کلیدی، محتوای مورد نظر خود را پیدا می‌کنند. در واقع کلمات کلیدی به کسب‌و‌کار‌ها کمک می‌کند تا به مخاطب هدفشان دست پیدا کنند. اگر شما بتوانید با تولید محتوا به مخاطب القا کنید که محصول شما همان چیزی است که او می‌خواهد، بیشتر مسیر فروش را طی کرده‌اید؛ زیرا این طور تعداد زیادی مخاطب و بازدیدکننده به مشتری تبدیل می‌‌شوند.

می‌توانید اعتماد مخاطب را به دست آورید

تولید محتوای موثر سبب می‌شود که کسب وکارتان مورد اعتماد مخاطبان، بازدیدکنندگان و مشتریان قرار بگیرد. در صورتی که محتوا درخور و مناسب باشد و در عین حال اصول بهینه سازی محتوا رعایت شود، می تواند در موتورهای جستجو در رتبه اول قرار گیرد. مزیت دیگر آن، این است که از آن پس مردم، به چشم یک متخصص در زمینه شغلی‌تان به شما نگاه می‌کنند. مزیت سوم این است که تولید محتوای مناسب در هر پلتفرمی تعامل را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. تعامل بیشتر در پلتفرم‌ها به معنای رشد بیشتر است و رشد بیشتر به معنای بازدید بیشتر است و بازدید بیشتر می‌تواند فروش بیشتری را در پی داشته باشد.

می‌توانید اطلاعات مخاطب را به‌روز‌رسانی کنید

افزایش کیفیت محتوای محصول شما در فواصل زمانی منظم باعث می شود افراد جذب محتوای شما شوند. ضروری است که مشتریان خود را با آخرین اطلاعات به روز نگه دارید. این به نوبه خود به ایجاد بازدیدکنندگان مکرر و واقعی برای محتوای شما کمک می کند و فضایی را برای شکوفایی کسب و کار شما فراهم می کند.

شما می‌توانید هر چند وقت یکبار با تولید محتوا، مخاطبان خود را از وضعیت محصولات، موجودی آن‌ها در انبار، کیفیت محصولات و محصولات جدیدی که قرار است روانه بازار کنید، با خبر کنید.

تولید محتوا در اینستاگرام 

اینستاگرام یک ابزار بازاریابی محبوب برای کسب‌وکارهاست، یکی از دلایل محبوبیت اینستاگرام، تعداد کاربران فعال و میزان تعامل بالای آن‌ها در این پلتفرم است اما در عین حال می‌تواند بسیار گیج کننده باشد؛ مطمئنا برخی از حساب‌ها را می‌شناسید که صرف‌نظر از آنچه که پست می‌کنند، تعامل زیادی دریافت می‌کنند در حالی که به نظر می رسد حساب های دیگر به جایی نمی رسند. واقعیت این است که اگر می‌خواهید در اینستاگرام رشد کنید، فقط پست کردن تصاویر زیبا کافی نیست، باید تولید محتوای ‌شما استراتژیک باشد. یک استراتژی تولید محتوای موثر به شما کمک می کند به مخاطب هدف خود برسید، تعامل را افزایش دهید و در پی افزایش تعامل رشد و بازدید بیشتری در این پلتفرم داشته باشید.

چطور در اینستاگرام محتوا تولید کنیم؟

در ابتدا باید پروفایل یا نمایه اینستاگرام خود را بررسی کنید. این موضوع بسیار مهم است زیرا پروفایل میتواند تصویر واضحی از جایگاه شما در زمینه کسب‌و‌کارتان نشان دهد.

 

بررسی پروفایل اینستاگرام

پروفایل اینستاگرام شما مینی وبسایت شماست، بنابراین باید مطمئن شوید که تمام اطلاعات کامل است. بررسی کنید که آیا اطلاعات تماس، خدمات و پیوند وب سایت خود را فهرست کرده‌اید. سپس نگاهی گذرا به بیو خود بیندازید. آیا بیوگرافی شما به جذب مخاطب هدف شما کمک می‌کند؟ آیا به مردم انگیزه‌ای می‌دهید تا شما را دنبال کنند؟

تولید محتوای درگیرکننده در اینستاگرام 

بهتر است حساب شما شبیه یک مجله پر از پست‌های آموزنده و یا سرگرم‌کننده باشد. اگر اکانت شما پر از تبلیغات محصول یا خدماتتان باشد، خیلی از افراد برای دنبال کردن شما انگیزه‌ای پیدا نمی‌کنند. معمولا مخاطبان، آزمون های سرگرم کننده و مقالات آموزشی را دوست دارند و با این شکل از محتوا ارتباط می‌گیرند. البته باید به این مسئله توجه داشته باشید قولی که در بیو داده‌اید با محتوای پیج شما مطابقت داشته باشد. به طور کلی سعی کنید در تولید محتوا سرگرم‌کننده، آموزنده و الهام‌بخش باشید و به این فکر کنید که مشتری‌های شما با چه مشکلاتی روبرو هستند.

در اینستاگرام به دنبال چه هدفی هستید؟

در وهله اول به این فکر کنید که چرا در اینستاگرام هستید؟ و چگونه هدف شما در اینستاگرام از هدف کلی کسب و کار شما پشتیبانی می کند؟ این موضوع به شما کمک می‌کند متوجه شوید که چه نوع محتوایی را در اینستاگرام پست کنید به عنوان مثال @guardian، روزنامه بریتانیایی، 2 هدف برای حضور خود در اینستاگرام تعریف می‌کند.

هدف اول آنها افزایش ترافیک سایت است. این اکانت قطعاتی از مقالات برتر خود را پست می‌کند تا ترافیک سایت خود را افزایش دهد. بازدیدکنندگان می‌توانند این مقالات را از طریق لینکی که در بیو گذاشته شده، بخوانند.

هدف دوم آنها افزایش تعامل و ایجاد یک رابطه صمیمانه با مخاطبان است. گاردین برای رسیدن به این هدف، استراتژی جالبی را پیاده میکند. آن‌ها پشت صحنه‌ی مصاحبه‌ها را در استوری خود به اشتراک می‌گذارند تا رابطه نزدیکی با مخاطبان خود ایجاد کنند.

نتایح استراتژی‌های خود و پیج های رقبا را بررسی کنید

به استراتژی تولید محتوای رقبای خود توجه داشته باشید. چه چیزی بهترین تعامل را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد؟ اگر محتوایی خاص در پیج رقبا تعاملی خوب از مخاطب دریافت کرده، این احتمال وجود دارد که برای پیج شما هم همین نتیجه را در پی داشته باشد زیرا شما همان مخاطبان را هدف قرار می‌دهید.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که ویدیوهای شما نسبت به پست های تصویری جذابیت بیشتری دارند، باید این شکل محتوایی را به میزان بیشتری در تقویم محتوایی خود بگنجانید.

یک چارچوب بصری برای محتوایتان ایجاد کنید

اینستاگرام یک پلتفرم بصری است، بنابراین پست‌های شما باید از چارچوب مشخصی پیروی کند تا تصویر برند شما در ذهن مخاطب بماند.

هنگام انتخاب سبک محتوا برای کسب و کار خود، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

یک واترمارک برای پست‌های خود طراحی کنید تا محتوای شما منحصر به خودتان باشد. قبل از انتشار اولین محتوا، رنگ‌ها، فیلترها و فونت‌هایی را که قرار است از آن‌ها استفاده کنید تعیین کنید تا ظاهر پیجتان تم خاصی پیدا کند.

یک تقویم محتوایی برای خود ایجاد کنید

تقویم محتوایی یک جدول برنامه‌ریزی برای کارهایی است که قصد دارید در پیجتان انجام دهید.

شما باید مواردی مثل تعداد پست در هفته، تعداد استوری در هفته، زمان انتشار آن‌ها و چگونگی انجام استراتژی‌های مورد نظرتان را در تقویم محتوایی خود بگنجانید.

تصمیم بگیرید که چند بار قرار است پست بگذارید؟ اگر در رابطه با تعداد پست‌هایی که در طول هفته باید منتشر کنید مطمئن نیستید، پیج رقبای خود را به عنوان معیار بررسی کنید.

برای انتشار پست در زمان پربازده باید به insight پیجتان مراجعه کنید. در آنجا می‌توانید بفهمید که در چه ساعاتی افراد بیشتری آنلاین هستند.

تولید محتوا در یوتوب

در حال حاضر یوتیوب بستری را فراهم کرده تا همه افراد بتوانند با تولید محتوای ویدیویی در آن به درآمدهای خوبی برسند؛ علاوه بر اشخاص، شرکت‌ها و برندهای بزرگ دنیا هم از قدرت یوتوب غافل نیستند و سعی می‌کنند در یوتوب به تولید محتوا بپردازند. محتوای ویدیدیی مخاطب زیادی را به خود جذب می کند اما تولید محتوایی با کیفیت و انتشار آن به نحوی بهینه آسان نیست؛ بنابراین بهتر است قبل از تولید محتوای ویدیویی به بررسی و مطالعه این شکل محتوایی بپردازید.

 هر ویدیو را حول یک کلمه یا موضوع بسازید

اگر هدف شما افزایش مخاطبان YouTube و جذب ترافیک به کانال شما است، مهم است که محتوای خود را حول یک کلمه کلیدی یا موضوع متمرکز کنید. با بررسی بیشتر محتواهای منتشر شده در یوتوب، موضوعاتی را که بیشتر جستجو می‌شوند، پیدا کنید.

 به مخاطبین و دنبال‌کنندگان خود پاسخ دهید

همیشه به تمام نظرات زیر ویدیوهای خود پاسخ دهید؛ این نشان می دهد که شما یک کاربر فعال و پرتعامل هستید. حتی اگر گهگاهی کامنتهای منفی دریافت می‌کنید، صبور باشید زیرا خواندن کامنتها سبب می‌شود شما به نقایص و کم و کاستی های کانالتان پی ببرید. اگر در جواب کامنت‌های دیگران محترمانه صحبت کنید، برندتان در بین مخاطبین اعتبار بیشتری پیدا می‌کند و کاربران دیگر با دیدن معاشرت محترمانه شما به برند یا خود شما نظر مثبتی پیدا می‌کنند.

کاور مناسب برای ویدیوهای یوتوب

کاور ویدیوها یکی از مهمترین عناصر ویدیوهای YouTube هستند. هنگامی که بینندگان عبارت خاصی را در یوتیوب جستجو می کنند، اولین چیزی که نمایش داده می‌شود کاور ویدیوهای یوتوب است. هر چه تصویر  جذاب تر باشد، احتمال اینکه بیننده روی آن کلیک کند، بیشتر می شود.

برای داشتن عکس کاور خوب در یک ویدیو بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

بهتر است عکس خودتان یا شخص دیگری را به عکس کاور اضافه کنید؛ زیرا سبب می‌شود محتوای شما شخصی تر به‌نظر برسد.

برای توضیح بیشتر، عنوان ویدیو را در کاور ویدیو بگنجانید؛ بهتر است که شما محتوایی که قرار است مخاطب ببیند در دو الی سه کلمه توضیح دهید.

سعی کنید کیفیت صدا و تصویر در ویدیوتان عالی باشد.

جوری در یوتوب تولید محتوا کنید که مخاطب احساس کند روبروی شما نشسته است

برای القای این حس همیشه موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • هنگامی که صحبت از ضبط به میان می‌آید، چندین فاکتور کلیدی از جمله نور، کیفیت صدا و کیفیت تصویر اهمیت پیدا می‌کنند. هرگز این موارد را نادیده نگیرید.
 • در ویدیوهایتان از لحن دوستانه و محاوره‌ای استفاده کنید تا کاربر احساس کند مستقیماً با او صحبت می‌کنید.
 • سعی کنید خلاق باشید و محتوای خود را به شیوه ای منحصر به فرد ارائه دهید. جوری رفتار نکنید که انگار یک نسخه کپی از ویکی پدیا هستید. در واقع باید با ایجاد خلاقیت و انتقال احساسات به نوعی با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید. یکی از روشهای ایجاد ارتباط با مخاطب، داستان سرایی است. داستان‌ها نه تنها به ما کمک می‌کنند مفاهیم پیچیده را بفهمیم و به خاطر بسپاریم، بلکه با ایجاد تصاویری در ذهن، احساسات کاربران را برانگیخته می‌کنند.

قبل از شروع ضبط ویدیو، محتوای خود را طبقه بندی کنید و یک اسکریپت آماده کنید. این باعث می‌شود ذهن شما مرتب شود و مفاهیم تا حد امکان برایتان ساده جلوه کند. هنگام ضبط، سعی کنید آهسته صحبت کنید و از عبارات ساده استفاده کنید. به طور کلی هر چه محتوا واضح‌تر باشد بهتر است. باید سعی کنید مخاطب در هر گروه سنی و با هر میزان سوادی متوجه محتوای شما شود.

یک ویژگی منحصربه‌فرد و ارزشمند ارائه بدهید 

برندها و افراد زیادی در یوتیوب محتوا تولید می‌کنند، بنابراین احتمالاً ویدیوهای مشابهی با محتوای خود پیدا خواهید کرد. پس چطور می‌توانید خود را متمایز از دیگران نشان دهید؟

شما باید ویژگی ارزشمندی را ارائه دهید که رقیب شما قادر به انجام آن نیست.

کلام آخر

به طور کلی یک محتوای عالی باید بتواند ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کند. شما باید انسانی بودن معاشرتتان را در فضای مجازی به مخاطب منتقل کنید، شخصی که محتوا را می‌بیند باید احساس کند که با احساسات و عاطفه روبه‌رو است. این حس باید به مخاطب القا شود که هم نوع خودش در حال صحبت با اوست. اگر این اتفاق بیفتد تعامل کاربران با محتوا افزایش می‌یابد، بازدید و رشد بهتری اتفاق می‌افتد و به دنبال آن دنبال کننده و فروش بیشتری شکل می‌گیرد. در انتها اگر قصد دارید برای سایت یا شبکه های اجتماعی خود تولید محتوا انجام دهید میتوانید تولید محتوای خود را به آژانس دیجیتال مارکتینگ آلند مدیا بسپارید تا کارشناسان ما با سال ها تجربه استراتژی تولید محتوایی شما تدوین کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه