وبلاگ

بزرگترین اشتباهات تبلیغاتی + 5 مورد از اشتباهات تبلیغاتی کمپانی‌های بزرگ

اشتباهات تبلیغاتی
دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

بزرگترین اشتباهات تبلیغاتی + 5 مورد از اشتباهات تبلیغاتی کمپانی‌های بزرگ

تیم آژانس دیجیتال مارکتینگ آلند مدیا در این مقاله قصد دارد تا مواردی از اشتباهات تبلیغاتی بزرگ را بررسی کند و برای جلوگیری از این اشتباهات راهکار ارائه دهد.

یک ایده می‌تواند در اتاق فکر عالی به نظر برسد، اما وقتی آن را در عمل نهایی میکنید چندان عالی به نظر نمی‌رسد. درواقع گاهی اوقات چیزی که فکر می‌کردید ایده‌ای عالی است، می‌تواند از بسیاری جهات به شدت اشتباه باشد.

چه اشتباه در نحوه اجرا یا درک آن باشد، نتیجه نهایی می‌تواند یک آشفتگی به بار بیاورد که قابلیت این را دارد به برند شما آسیب برساند.

امروزه، بازاریابان در حال کاوش در کانال های جدید و رسانه های جدید هستند و رقابت شدید است اما حتی بزرگترین و شناخته شده ترین برندها نیز در بازاریابی دچار اشتباهات تبلیغاتی بزرگی می‌شوند و این اشتباهات می تواند بسیار پرهزینه باشد.

یک ایده می‌تواند در اتاق کنفرانس عالی به نظر برسد، اما وقتی آن را اجرا می کنید همه چیز برعکس است.

چرا کمپین های بازاریابی دچار اشتباهات تبلیغاتی می‌شوند؟

بهترین پاسخ این است که بازاریابان فراموش می کنند برای چه کسانی تبلیغ می کنند.

بسیاری از اشتباهات تبلیغاتی بازاریابان به این دلیل اتفاق می‌افتد که به جای دستیابی به مخاطبان هدف خود، روی “خلاق” یا “منحصر به فرد” بودن تمرکز می کنند. ایجاد کمپین های متمایز بخش مهمی از فرآیند است، اما تلاش برای خودنمایی هرگز نباید سبب دوری مخاطبان از محصولات و خدماتتان شود.

برخی از مجموعه‌ها اهداف واقع بینانه ای برای کمپین های خود ندارند یا اینکه در زمان بندی مشکل دارند. مسلما، یک کمپین ممکن است با بدشانسی محض شکست بخورد. اما هنوز هم اقدامات احتیاطی خاصی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن خطر، آنها را اعمال کنید.

کمپین های بازاریابی به منظور انتقال میزان ارزش محصولات و خدماتی انجام می‌گیرد که کسب و کار شما می تواند ارائه دهد.

شما بایداین سوالات را از خود بپرسید:

چه نیازهایی را می توانید برآورده کنید؟

چگونه آن را متفاوت از دیگران انجام می‌دهید؟

اگر کمپین های شما فاقد هدف ارتقاء برند شما و جذب مشتری هستند، تقریباً شکست می خورد.

در ادامه مطلب چند نمونه از اشتباهات بزرگ کمپانی های بزرگ را مطرح میکنیم:

اشتباه تبلیغاتی مک دونالد

تبلیغ کنندگان مک دونالد در بریتانیا در تیزر تبلیغاتی شان متهم به سوء استفاده از غم و اندوه برای فروش ساندویچ شدند. در این تیزر پسر جوانی نشان داده می‌شود که با مادرش درباره پدر فوت شده خود صحبت می کند و در نهایت خرید یک ساندویچ آنها را خوشحال می‌کند. شاید در نظر شما این موضوع مهمی نباشد اما بازخوردهای منفی زیادی را به دنبال داشت. این تیزر یکی از معروف ترین اشتباهات تبلیغاتی بود که منجر به عذرخواهی کمپانی مک دونالد شد.

اشتباه تبلیغاتی آدیداس

تماشاچیانی که در ماراتن بوستون در سال 2017 شرکت کردند، یک ایمیل بسیار زننده از شرکت بزرگ کفش و پوشاک ورزشی آدیداس دریافت کردند.

متن این ایمیل این بود: “تبریک، شما از ماراتن بوستون جان سالم به در بردید!”

در زمینه هر رویداد تناسب اندام دیگری، این ممکن است اصلا ناراحت کننده نباشد. در واقع، بسیاری از افراد زمانی که می‌خواهند به تکمیل یک رویداد اشاره کنند از این نوع عبارت استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، برخی ممکن است بگویند که از اولین کلاس فیزیک خود جان سالم به در بردید.

اما این پیام پس از بمب گذاری ماراتن بوستون در سال 2013 ارسال شد که در آن سه نفر کشته و بیش از 250 نفر مجروح شدند و بنابراین بسیاری از مردم آزرده خاطر شدند. درواقع کمپانی آدیداس از یک اتفاق بد برای کمپین تبلیغاتی خودش استفاده کرده بود. این شرکت بلافاصله عذرخواهی کرد.

در واقع این یک شوخی بود که به علت گره خوردن به یک اتفاق ناگوار تبدیل به یکی از جنجالی ترین اشتباهات تبلیغاتی شد.

اشتباه تبلیغاتی آئودی

این موضوع واضح است که همیشه قبل از خرید یک ماشین باید آن را بررسی کنید اما در تیزر تبلیغاتی شرکت آئودی به نحوی نامتعارف این پیام به مخاطب القا می‌شد.

در تیزر تبلیغاتی این شرکت، مادر داماد به سمت محراب می‌رود و شروع به بررسی عروسش می‌کند. لب‌هایش را نیشگون می‌گیرد، گوش‌هایش را می‌کشد و به دندان‌ها و زبانش نگاه می‌کند، سپس به پسرش میگوید: یک تصمیم مهم باید با دقت گرفته شود.

متأسفانه، این آگهی تبلیغاتی با عینیت بخشیدن به زنان و تنزل ارزش آن ها به یک وسیله نقلیه، سبب بازخورد بسیار بدی شد و کمپانی آئودی مجبور به عذرخواهی شد.

اشتباه تبلیغاتی پپسی

پپسی می خواست محصول خود را به عنوان یک نماد متحد کننده فرهنگی معرفی کند. خوب، هدف بدی برای یک کمپین تبلیغاتی نیست. اما نتیجه خوبی برای پپسی حاصل نشد و به عنوان یکی از بزرگترین اشتباهات تبلیغاتی برای سایر مجموعه‌های مشابه درس عبرتی شد تا از اختلاف مردم با حکمرانان، در تیزرهای تبلیغاتی سواستفاده احساسی نشود.

در این تیزر، شخصی پیشنهاد زیر را ارائه می‌داد:

“هی، بیایید کندال جنر، ستاره نمایش رئالیتی شو را منتقاعد کنیم با پیشنهاد دادن یک قوطی پپسی به یک افسر پلیس، درگیری بین معترضان و پلیس را حل کند…”

نتیجه این تیزر تبلیغاتی چیزی جز خشم نبود.

این تیزر در رسانه های اجتماعی مورد تمسخر قرار گرفت. آژانس‌های تبلیغاتی از این فرصت استفاده کردند و با مطرح کردن اتفاقی که برای پپسی افتاد این پیام را در تبلیغاتشان عنوان کردند که اگر شرکت‌ها از آژانس‌های تبلیغاتی استفاده کنند، دچار این اشتباهات تبلیغاتی نمی‌شوند.

شش ماه بعد، برد جیکمن، رئیس پپسی کو، از سمت خود کناره‌گیری کرد و به Ad Age گفت که این تیزر «دردآورترین تجربه در زندگی حرفه‌ای من بود».

اشتباه تبلیغاتی فیس بوک:

تور واقعیت مجازی از پورتوریکو

پس از ویرانی های ناشی از یک موج طوفان وحشتناک، در پورتوریکو ویرانی بسیاری به بار آمد. مارک زاکربرگ از اپلیکیشن VR Spaces فیسبوک برای گشت و گذار در پورتوریکو استفاده کرد.

در حالی که قصد ویدیوی لایو فیسبوک، این بود که نشان دهد فیس بوک چطور میتواند به پورتو ریکو کمک ارائه دهد، اما کاملا در این امر ناتوان بود ولی فاجعه اصلی این بود که آواتارهای روی صفحه نمایش، چهره های خندان کارتونی داشتند.

واکنش مردم در نظرات فضای مجازی این بود:

به نظر می رسد که زاکربرگ از این فاجعه و اتفاق ناگوار برای نشان دادن قابلیت های واقعیت مجازی فیس بوک استفاده کرده است.

چه چیزی باید از این کمپین های بازاریابی بد یاد بگیرید؟

شما باید اشتباهات تبلیغاتی دیگر کمپینها را یادداشت کنید و با تجزیه و تحلیل این کمپینها بیاموزید که از این اشتباهات حذر کنید.

از زمینه کاری خود خارج نشوید

بیشتر این کمپین‌های بازاریابی به دلیل این نوع از اشتباهات تبلیغاتی نابود شدند و صدایشان به جایی نرسید زیرا پیامدهای پیام تبلیغاتی خود را در نظر نگرفتند.

وقتی بحثی شاد و مفرح در جریان است، سرگرمی را ادامه دهید و  از آن برای ایجاد آگاهی مردم از برندتان استفاده کنید، اما از جوک های بیمزه پرهیز کنید.

محتوای خنده دار همیشه در کمپینها برگ برنده‌ی بزرگی است، اما ارزش ها و باورهای برند خود را فدای چند خنده نکنید. ممکن است قصد توهین به مخاطبان خود را نداشته باشید، ولی باعث واکنش شدید آنها شوید و به برند و شهرت خود آسیب برسانید.

هنگامی که یک کمپین را در یک منطقه خاص اجرا می کنید، فراموش نکنید که پیام شما می تواند در بازارهای دیگر نقاط جهان به اشتراک گذاشته شود، بنابراین شما یابد افکار عمومی سایر منطقه ها را هم در نظر بگیرید.

به رویدادهای فعلی و نزدیک توجه کنید

برخی از این اشتباهات تبلیغاتی به این علت بود که این کمپینها در زمان نامناسبی راه اندازی شدند. یک سازمان باید همیشه زمانی که فاجعه رخ می دهد یک لحظه مکث کند. ممکن است به نفع شما باشد که راه اندازی یک کمپین را متوقف کنید، تا احساس ناشی از آن فاجعه مثل یک زلزله، یک حمله تروریستی و … به پایان برسد.

اگر محتوای مرتبط با چنین رویدادهایی ایجاد می کنید، باید حواستان به همه چیز و همه افراد باشد، مصرف کنندگان احمق نیستند. آنها به راحتی متوجه می‌شوند که شما یک اتفاق بد یا فاجعه را فرصتی دیدید تا در تیزرتان از آن جو حاکم استفاده کنید و بدتر اینکه واکنش‌ها میتواند آنقدر شدید باشد که کسب و کار شما را نابود کند، حتی اگر شما قصد این کار را نداشته باشید، به احتمال زیاد این برداشت ایجاد می‌شود.

کمپین ها اغلب از ماه ها قبل برنامه ریزی می شوند و شما باید حتما رویدادهای ملی و بین المللی را قبل از شروع کمپین خود در نظر بگیرید و تقویم خود را مرتباً مرور کنید در غیر این صورت مصادف شدن یک رویداد با کمپین شما می‌تواند به علت عدم تناسب محتوای تبلیغاتی کمپین و رویداد مورد نظر نوعی از اشتباهات تبلیغاتی را رقم بزند.

اگر میخواهید تجارب مشتریانتان را به اشتراک بگذارید خیلی احتیاط کنید

وقتی کمپینی ایجاد می‌کنید که حاوی مطالب تولید شده توسط کاربر است برای بدترین‌ها آماده شوید.

متأسفانه اوباش اینترنتی به دنبال راه هایی برای تخریب تلاش های شما خواهند بود. استراتژی خود را به گونه ای بسازید که از این حملات جلوگیری کند.

 

چگونه یک کمپین بازاریابی موفق ایجاد کنیم؟

انتقاد و قضاوت در مورد مجموعه هایی که دچار اشتباهات تبلیغاتی شدند، آسان است اما زمانیکه در عمل مجبور به در نظر گرفتن ایده ها و اشتباهات می‌شویم، بسیار سخت است و تحقیقات زیادی باید انجام شود. علاوه بر این، نیروی انسانی بسیار خلاقی باید پشت آن وجود داشته باشد.

یک کمپین بازاریابی موفق شامل موارد زیر است:

 • اهداف روشن
 • یک مخاطب هدف تعریف شده
 • محتوای جالب توجه
 • پیش بینی نتایج و بررسی آن

 

 به ارزش های خود وفادار بمانید

اگر شرکت بر وفادار ماندن به ارزش‌های خود تمرکز کند، می‌توان از بسیاری از اشتباهات تبلیغاتی جلوگیری کرد. گاهی اوقات، شرکت‌ها سعی می‌کنند کارهای زیادی را با یک کمپین انجام دهند یا خود را وارد زمینه‌ای می‌کنند که واقعاً با مأموریت برند آنها همخوانی ندارد. وقتی این کار را انجام می دهید، انواع مشکلات و اشتباهات تبلیغاتی به وجود می‌آیند.

قبل از شروع هر کمپین بازاریابی، چند سوال از خود بپرسید:

 • این کمپین دقیقاً نشان دهنده کسب و کار ما است؟
 • رویکرد انتخاب شده با روش انجام کسب و کار ما سازگار است؟
 • آیا شرکت ما به این کمپین افتخار خواهد کرد؟
 • مردمی که هرگز در مورد ما نشنیده اند، چگونه این کمپین را درک خواهند کرد؟
 • مشتریان و بزرگترین حامیان ما چگونه به این کمپین پاسخ خواهند داد؟

پاسخ به این سؤالات به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا این کمپین، برای کسب و کار و برند شما مناسب است یا خیر.

 

 مخاطب هدف خود را درک کنید

اگر شرکتها بیشتر توجه‌شان به مخاطبانی بود که می خواستند جذب کنند، از برخی از بزرگترین اشتباهات تبلیغاتی در تمام دوران جلوگیری می‌شد. ضروری است از کسانی که می‌خواهید نام برندتان را به آنها برسانید‌، آگاهی کامل داشته باشید.

هنگام ایجاد کمپین، به مخاطبان هدف خود فکر کنید و این سوالات را از خود بپرسید:

چه چیزی برای مخاطب مهم است؟

 آنها چه باورهایی دارند؟

محصول و خدمات ما چگونه مشکل آنها را حل می کند؟

اهداف یا آرزوهای آنها چیست؟

آنها در مورد این کمپین چه فکری خواهند کرد؟ چه احساسی در آنها ایجاد خواهد شد؟

و حتی بهتر است با مشتریان خود صحبت کنید تا با در نظر گرفتن زاویه دید آنها به کمپینتان مطمئن شوید که جنبش تبلیغاتیتان دچار اشتباهات تبلیغاتی نمی‌شود. اگر این کار را انجام دهید، احتمال بیشتری وجود دارد که کمپین شما موفقیت‌آمیز باشد.

 

در تصمیم گیری مشارکت داشته باشید

چه یک تیم بازاریابی داخلی داشته باشید یا از یک آژانس کمک بگیرید، رهبری شرکت باید در تصمیم گیری برای توسعه و اجرای کمپین بازاریابی مشارکت داشته باشد. به عنوان مدیر یک مجموعه باید دقیقا بدانید که در کمپین تبلیغاتی شما چه میگذرد زیرا قسمتی از اعتبار شما و کسب و کارتان است.

به ایده های بد «نه» بگویید

اگرچه بازاریابان افراد خلاق و استراتژیک هستند، اما هر ایده ای که ارائه می‌کنند، درخشان نیست. در واقع، گاهی اوقات بازاریابان قبل از ایده‌ای درخشان خود، ایده های بد زیادی ارائه می‌دهند. به همین دلیل است که باید در مورد کیفیت ایده هایی که به شما ارائه می شود، صادق باشید. اگر تیم بازاریابی شما ایده ای را به شما ارائه می دهد که از نظر شما درست نیست، آن را رد کنید. با یک ایده بد از نظر خودتان موافقت نکنید.

بازخورد دریافت کنید

اگر تیم بازاریابی شما ایده‌ای را ارائه می‌کند، برای فکر کردن به آن وقت بگذارید. از سایر اعضای تیم خود بازخورد دریافت کنید. از یک طرف خارجی بخواهید که نگاهی بیندازد. یا حتی با مشتریان خود صحبت کنید تا ببینید چگونه به کمپین پاسخ می دهند.

خطرات را بشناسید

در بازاریابی، مرز باریکی بین درخشش و نادانی وجود دارد. اگر تصمیم دارید در بازاریابی جسور باشید، خطرات آن را درک کنید و پاسخ های احتمالی به پیام های خود را پیش بینی کنید.

می‌توانید این سوال را از خود بپرسید:

بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد، چیست؟

اگر وقت بگذارید و معایب احتمالی یک کمپین را بشناسید، در صورت ایجاد اشتباهات تبلیغاتی میتوانید سریع تر و با آگاهی بیشتری جهت رفع عیوبتان قدم بردارید.

در خوش بینانه ترین حالت این کمپانیها در قسمت ایده دچار خطای انسانی شده‌اند اما گاهی این اشتباهات تبلیغاتی آنقدر بزرگ و قابل توجه است که به نظر می رسد در اتاقهای فکر این مجموعه‌ها، این استراتژی‌ها برای جلب توجه بیشتر طراحی میشود اما در نهایت ضرر بیشتری نسبت به سود در پی دارد.

کلام آخر

 قبل از انتشار تبلیغ خود، به پیام خود نگاهی دقیق بیندازید و به کمپین خود از نظر زمینه اجتماعی فعلی بنگرید. هم چنین همیشه از یک نگاه دوم کمک بگیرید و از افراد غیر شرکت کننده در ساخت کمپینتان بخواهید که نظرشان را صادقانه اعمال کنند.

امیدواریم این مقاله آکادمی آلند در رابطه با اشتباهات تبلیغاتی مورد توجه شما دوستان قرار بگیرد و با تجزیه و تحلیل این اشتباهات تبلیغاتی بازدهی بازاریابی واستراتژیهای تبلیغاتی‌تان افزایش یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا در صورت نیاز به دریافت مشاوره میتوانید با ما در تماس باشید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه