وبلاگ

بازاریابی دیجیتال در 2022 + 9 روند بازاریابی دیجیتال در سال جدید

بازاریابی دیجیتالی در 2022
دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

بازاریابی دیجیتال در 2022 + 9 روند بازاریابی دیجیتال در سال جدید

هر ساله شاهد تکنیکهای دیجیتالی جدید و غیرمنتظره ای هستیم که بناهای آینده بازاریابی دیجیتال در 2022 را پایه ریزی می کند. تیم عارفه پناهی در این مقاله به توضیح روندهای بازاریابی دیجیتال ترند در سال 2022 میپردازد.

در آغاز سال شاهد افزایش مداوم استفاده از TikTok بودیم که اکنون از تمامی پلتفرم‌های دیگر میان کاربران نسل Z بیشتر استفاده می‌شود. NFT و رمزارزها به شتاب خود ادامه دادند و جرقه‌ای تازه در مورد آینده امور مالی رقم خورد. گوگل اعلام کرد که کوکی‌های شخص ثالث را تا سال ۲۰۲۳ حذف می‌کند و به تبلیغ‌کنندگان و بازاریابان دیجیتال کمتر از دو سال فرصت می‌دهد تا کانال‌های جدیدی را برای دستیابی به مشتریان هدف خود پیدا کنند و اخیراً، فیس‌بوک نام خود را به متا تغییر داد تا به جاه‌طلبی این شرکت برای استقبال از متاورس، دنیای مجازی سه بعدی، اشاره کند.

در مجموع، تحولات جدید و هیجان انگیز زیادی در دنیای دیجیتال وجود دارد که بر نحوه ارتباط ما با مخاطبان تأثیر می گذارد. برای کمک به هضم و پیمایش سال پیش رو، ما روندهای کلیدی بازاریابی دیجیتال در 2022 را که باید از آنها آگاه باشیم، تجزیه و تحلیل کرده‌ایم.

در اینجا 9 روند بازاریابی دیجیتال در 2022 که باید بر آنها سوار شوید، آورده شده است:

 • ویدیوهای کوتاه و DIY منتشر کنید
 • یک داستان واقعی بگویید
 • روی مخاطبان خود تمرکز کنید
 • رعایت حریم خصوصی، شفافیت و اعتمادسازی
 • تقسیم بندی محتوا
 • بازاریابی با مکالمه
 • هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال در 2022
 • NFTها و ارزهای دیجیتال در تجارت الکترونیک و بازاریابی دیجیتال در 2022

 

ویدیوهای کوتاه و DIY

TikTok چشم انداز رسانه های اجتماعی را از عکس‌ها به نفع پست های ویدیویی کوتاه تغییر داد. پس از این دگرگونی طولی نکشید که دیگر پلتفرم‌ها به راه افتادند، اینستاگرام ویژگی Reels خود را راه‌اندازی کرد و یوتیوب ویژگی ویدیوهای کوتاه (short) را به پلتفرم خود اضافه کرد.

ویدیوهای کوتاه بر مصرف سریع و بی حوصلگی مخاطب تمرکز می‌کند و نیاز به پیام‌های ساده و مختصر یا محتوای جذاب را برجسته‌تر می‌کند. چه یادگیری یک رقص جدید، چه شرکت در یک چالش یا شرکت در نظرسنجی‌ها.

نکته جالب در مورد این ویدیوهای کوتاه این است که همه این توانایی را دارند که یک ویدیوی سریع از طریق گوشی خود درست کنند. این محتوا برای جوانها بسیار جذاب است.

 

داستن سرایی در بازاریابی دیجیتال

داستان سرایی همیشه کلید بازاریابی دیجیتال برای برند است. اما وقتی نوبت به فروش محصول شما در چشم‌انداز مدرن می‌رسد، مصرف‌کنندگان می‌خواهند بدانند که چگونه به وعده های خود عمل کرده‌اید.

بازاریابی شما باید تمرکز خود را به داستان سرایی معطوف کند، فقط به مصرف کننده نگویید که مزایای محصولشان چیست یا اینکه چرا از رقبایشان بهتر است، کسب و کارها باید از طریق داستان ها و توصیفات مشتری نشان دهند که چگونه محصول یا خدمات می تواند به حل یک مشکل خاص کمک کند.

ممکن است منجر به فروش مستقیم نشود، اما راهی عالی برای قرار دادن برند شما در ذهن مشتریانی است که در حال بررسی یک موضوع خاص هستند. به این ترتیب، هنگامی که آنها با آن مشکل مواجه می شوند، شما اولین کسی هستید که به آن روی می آورند.

 

تمرکز روی مخاطبان در بازاریابی دیجیتال در 2022

بیش از یک سال قرنطینه باعث شده است که کاربران رسانه‌های اجتماعی از رگبار مداوم محتوا در فیدهای خود خسته، مضطرب و گاهی افسرده شوند. برخی حتی اکانت خود را غیرفعال کرده اند.

توجه داشته باشید که هر فرد در یک اسکرول دو دقیقه ای با چه تعداد پست فروش مواجه می شود. استراتژی خود را بر تعامل با مخاطبان فعلی خود متمرکز کنید، در این صورت متوجه خواهید شد که پیام های شما به کسانی می رسد که به کاری که انجام می دهید، علاقه مند هستند.

همانطور که چشم انداز بازاریابی دیجیتال مدام در حال تغییر است، مصرف کنندگان به طور فزاینده ای در مورد محتواهایی که دریافت می کنند، بواسطه الگوریتمها گزینش می شوند، و به همین دلیل انتظارات آنها بالاست.

 

حریم خصوصی، شفافیت و اعتمادسازی

تبلیغات دیجیتال بیش از حد بارگذاری شده است و مصرف کنندگان را نسبت به محتوای مورد نظر مشکوک تر می کند. به همین دلیل است که در سال 2022، بازاریابی دیجیتال باید برای محدودیت‌های حریم خصوصی سخت‌گیرانه‌تری آماده شود که نحوه ردیابی رفتار کاربران خود را تغییر می‌دهد.

گوگل در واقع اعلام کرد که کوکی های شخص ثالث را تا سال 2023 کاهش می دهد. این بدان معناست که بسیاری از بازاریابان و تبلیغ کنندگان باید استراتژی های خود را مجددا ارزیابی کنند.

اما این پایان تبلیغات هدفمند نیست. اگر به دنبال یک چرخش مثبت برای ایجاد تحول در زمینه بازاریابی دیجیتال،هستید، این آغاز عصر جدیدی از اعتماد و شفافیت بین کمپانی و مصرف کننده است.

 

شخصی سازی در بازاریابی دیجیتال

شخصی‌سازی در بازاریابی دیجیتال نقش مهمی در سال 2022 ایفا می‌کند. به‌جای جذب محتوایی جذاب برای مخاطبتان، ایجاد تبلیغات خاصی که نیاز مخاطبان شما را برآورده می‌کند، نتایج پربارتری ایجاد می‌کند. اما این فقط محتوایی نیست که برای درست کردن نیاز دارید. اطمینان از اینکه مخاطبان شما آن تبلیغات را در زمان و مکان مناسب دریافت می‌کنند، بسیار کمک کننده است. این موضوع برای درگیر شدن در یک پلتفرم بیش از حد اشباع شده از تبلیغات دیجیتال به شدت مهم است.

وقت گذاشتن برای درک پلتفرم‌هایی که مخاطبان شما استفاده می‌کنند و نحوه استفاده از آنها به این معنی است که می‌توانید پستهایی شخصی‌سازی شده را بر اساس هر جمعیتی ایجاد کنید.

این اطمینان حاصل می کند که پیام شما به گونه ای که برای آنها جذاب تر است، به مخاطب مناسب برسد، درآمد تبلیغات شما را بیشتر می کند و می تواند منجر به افزایش وفاداری مشتری شود. زیرا مصرف‌کنندگانی که کمپین شما را در پلتفرمهای مختلف مشاهده می‌کنند، در زمان‌های مختلف و به روش‌های مختلف توسط محتوای متفاوت سایر اکانتها و مجموعه‌ها جذب می‌شوند. اینکه مخاطبانتان احساس کنند دیده شده و درک می شوند، ارزش زمان و تلاش را دارد.

 

تقسیم‌بندی محتوا

بهتر است زمانیکه مخاطبین شما در یک حوزه مشخص با شما تعامل دارند، تمام محتوای شما را دریافت نکنند. هر بخش از محتوایتان مختص گروه خاصی از مخاطبین است.

درواقع، برندها باید به دنبال برچسب‌گذاری دقیق‌تر محتوای ایمیل خود باشند که به کاربر اجازه می‌دهد از دریافت انواع خاصی از محتوا انصراف دهد.

یک نمونه عالی از تقسیم بندی محتوا در عمل، Bloom and Wild است، این کمپانی یک شرکت تولید گل های تزیینی است که به مشتریان خود این امکان را می‌دهد که با یک کلیک از خواندن محتوای مربوط به مناسبت های مهم مانند روز مادر و روز پدر انصراف دهند. در سال 2019، آنها جنبش بازاریابی متفکرانه را راه اندازی کردند، که بر اساس این اصل بنا شده است «با همان حساسیتی که با دوستان و خانواده خود رفتار می کنید، با مشتریان رفتار کنید».

هر سال در ماه دسامبر تعداد زیادی از افرادی که کریسمس را جشن نمی گیرند، بازاریابی هایی با محتوای جشن را به عنوان اسپم ریپورت می کنند. در دنیای دیجیتالی که به طور فزاینده ای شخصی سازی می شود. این مکانیسمهای بازاریابی عمومی تأثیر خوبی ایجاد نمی کند.

 

بازاریابی مکالمه

برندها سال ها با مشتریان خود در ارتباط هستند، بنابراین بازاریابی مکالمه چیز جدیدی نیست. اما با ظهور رسانه‌های اجتماعی و رباتهای چت، این نوع بازاریابی محاوره‌ای (مکالمه‌ای) در مقیاس بزرگ‌تری در حال رشد است و چشم‌انداز نحوه تعامل کسب‌وکارها با مشتریان خود را تغییر می‌دهد.

افزایش علاقه به بازاریابی محاوره ای احتمالاً ناشی از تغییر رفتارهای مصرف کننده است که به سرعت توسط فناوری در سال های اخیر تحت تاثیر قرار گرفته است. یعنی با ایجاد انتظار پیام فوری و مستقیم در زمان واقعی و با ایفای نقش بزرگ ربات‌های چت، این مکالمات می‌توانند در مقیاس بزرگ‌تر، سریع‌تر و یکپارچه‌تر از همیشه، انجام شوند. این نوع بازاریابی دیجیتال در 2022، حجم زیادی از داده ها را به همراه دارد که به درک نیازها و انتظارات مشتریان کمک می کند.

این نه تنها ارتباط برند تجاری را افزایش می دهد، بلکه یک تجربه کلی مثبت و رضایت بخش برای مشتری فراهم می کند. مطمئن شوید که دقیقاً می دانید مشتری شما چه انتظاراتی دارد و چه نیازهایی دارد تا مکالمه از مسیر خارج نشود.

 

هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های هوش مصنوعی (AI) در بازیابی دیجیتال منجر به گزارش‌دهی شهودی‌تر، خودکارسازی کارهای بازاریابی عمومی مانند نظارت بر ترافیک سایت و افزایش بهینه‌سازی موتور جستجو برای دسترسی ارگانیک مخاطبین شده است.

همانطور که فناوری هوش مصنوعی پیشرفت می‌کند، قابلیت‌های آن نیز افزایش می‌یابد، و از وظایف و کمپین‌های خودکار به پیش‌بینی آنچه که مشتریان احتمالاً در آینده می‌خواهند، حرکت می‌کنند.

هوش مصنوعی این توانایی را دارد که داده های بیشتری را با سرعت بیشتری نسبت به ما، به عنوان انسان، تجزیه و تحلیل کند. به همین دلیل، می‌تواند از مجموعه داده‌های بزرگی استفاده کند تا تاریخچه خرید و رفتار مشتریان را تجزیه و تحلیل کند. سپس بواسطه آنالیزی که انجام داده یک کالا یا پیشنهاد خاص یا حتی یک تبلیغ شخصی را پیشنهاد دهد. بنابراین هوش مصنوعی به عنوان یک اصل لازم و جدانشدنی در بازاریابی دیجیتال نقش اساسی ایفا می‌کند.

استفاده از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی حرکت بعدی مشتری  به این معنی است که می‌توانید در زمان مناسب آنها را با محصول مورد نیازشان هدف قرار دهید. این نوع هدف‌گیری منجر به نرخ فروش بالا می‌شود و این احساس در مخاطب ایجاد میشود که نیازهای آنها را درک می‌کنید.

 

 NFT و رمزارز بازاریابی دیجیتال در 2022

حتی اگر خودتان روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نکنید، مارکت شما از آن تاثیر می‌گیرد. در ظاهر، ممکن است روندی به نظر برسد که بر استراتژی بازاریابی شما تأثیری نمی‌گذارد، اما این تفکر منفعلانه در سال 2022 جایگاهی ندارد.

با توجه به اینکه پلتفرم‌های اجتماعی مانند توییتر برای یکپارچه‌سازی پرداخت‌های رمزارزها قدم‌هایی برمی‌دارند، اکنون زمان آن فرا رسیده است که در نظر بگیرید که چگونه برند شما می‌تواند در این مسیر حرکت کند. فیس بوک در حال حاضر استفاده از گزینه های نمایشگر NFT و آواتارها را ترویج می کند و ما انتظار داریم شرکت های بیشتری، این مورد را در بازاریابی دیجیتال خود در نظر بگیرند.

 

آیا برای بازاریابی دیجیتال در سال 2022 آماده اید؟

آکادمی آلند با انتشار این مقاله مختصری از برترین روندهای بازاریابی دیجیتال را مطرح کرد که قطعا در سال 2022 سر و صدا ایجاد می‌کنند. نادیده گرفتن این روندهای بازاریابی سخت است. حفظ این روندها بهترین راه برای رقابتی ماندن، رشد و تضمین وفاداری مشتری به شما خواهد بود.

از NFT گرفته تا هوش مصنوعی و حفظ حریم خصوصی داده ها، فناوری همچنان در سال 2022 پیشتاز خواهد بود. سال 2022 سال بزرگی برای پیشرفت در فناوری، بازاریابی دیجیتال در 2022 و استراتژی های آینده نگر خواهد بود، بنابراین اگر با هر تصمیمی وارد سال جدید می شوید، برانعطاف پذیریتان برای تغییر با زمان تمرکز کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه