وبلاگ

اولین آژانس تبلیغاتی جهان

دیجیتال مارکتینگ مقالات آموزشی

اولین آژانس تبلیغاتی جهان

[vc_row][vc_column][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h1|text_align:right|color:%23e53935″][vc_column_text]

اولین آژانس تبلیغاتی جهان توسط چه کسی شکل گرفت ؟ در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوال را به شما بدهیم ، اما قبل از آن باید درمورد اینکه آژانس تبلیغاتی چیست کمیبه شما توضیح دهیم.

آژانس تبلیغاتی، عبارتی است که این روزها زیاد به گوش همه می ‌خورد. تبلیغات در چند دهه اخیر تغییرات و تحولات زیادی داشته است؛ از تبلیغات چاپی به سمت تبلیغات دیجیتال رفته است. با توجه به ظهور و گسترش فناوری ‌های نوین در تبلیغات جایگاه شرکت تبلیغاتی در برنامه‌ های تبلیغاتی با تهدیداتی روبرو شده است، البته شرکت‌ های تبلیغاتی چابک با تمرکز بر قدرت داده‌ های به دست آمده از این فناوری‌ ها جایگاه همیشگی خود را حفظ کرده‌ اند.

در ادامه به بررسی تاریخچه شرکت ‌های تبلیغاتی و اولین آژانس تبلیغاتی جهان خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید:

 

ویلیام تیلور

تعریف عنصر تبلیغات 

تبلیغات ریشه در زندگی اجتماعی انسان‌ ها دارد و عملی است که در آن فروشنده یا تولید کننده با انجام امری سعی دارد که خریدار بالقوه را از تولید محصول مورد نظر آگاه کند. تبلیغات، پیامی است که فرستنده‌ اش برای دریافت پاسخ از گیرنده، با هدایت او در جهت پیشبرد اهدافی خاص، تلاش می‌ کند. ما به وسیله ‌ی یک مدل تبلیغاتی، از چگونگی به‌ کار بردن ارتباطات اطلاعی و اقناعی برای رسیدن به یک ارتباطات تبلیغی، آگاه می ‌شویم.

همچنین بخوانید : آیا استفاده از افراد مشهور در تبلیغات تاثیر دارد؟

اصطلاح تبلیغات ریشه در واژه‌ ها یا کنگره  ترویج ایمان دارد که در سال ۱۶۲۲ کلیسای کاتولیک برپا نمود. این کنگره بخشی از اقدامات ضد اصلاح ‌طلبی کلیسا بود و مطابق تعریف لاسول در کتاب فنون تبلیغات در جنگ جهانی تبلیغات منحصراً به کنترل عقیده با نمادهای مهم نظیر گزارش ‌ها، شایعات، تصاویر و دیگر اشکال ارتباط جمعی می‌ پردازد.

اصطلاح تبلیغات تا پیش از تأسیس مجمع مقدس تبلیغ ایمان در کلیسای کاتولیک روم اصطلاحی بی‌ طرف بود که در جهت پیشبرد یک عقیده خاص و معین به ‌کار می ‌رفت. بعد از آن به یک اصطلاح ایدئولوژیک، به آن معنا که بی ‌طرف و خنثی نیست، تبدیل شد. به همین علت هرگاه حرف از تبلیغات می ‌شود، معنی‌ های منفی تبلیغات مانند: شست ‌و شوی مغزی، کنترل ذهن، نیرنگ، تحریف و… به ذهنمان می ‌رسد.

 

انواع تبلیغات 

 • تبلیغات سفید
 • تبلیغات سیاه
 • تبلیغات خاکستری

تبلیغات سفید 

دارای منبعی معتبر، شناخته شده و محتوای دارای صحت است. نمونه‌ ای از تبلیغات سفید در دوران صلح از رادیو مسکو و صدای آمریکا شنیده می‌ شد. جشن‌ های ملی نیز نمونه‌ ای از تبلیغات سفید به حساب می‌ آیند. جشن نوروز نوعی تبلیغ سفید است.

تبلیغات سیاه 

منبعی مخفی و نامشخص دارند، به افراد اشتباه نسبت داده می ‌شوند و انواع فریب ‌کاری، دروغ و داستان ‌پردازی را برای فریب دادن مخاطب به ‌کار می‌ برند. در تبلیغات سیاه، تبلیغ ‌گر و فرستنده‌ ی پیام باید مخاطبان را در چارچوب‌ های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به درستی شناسایی کند چراکه اگر مخاطب نسبت به پیام مشکوک شود، احتمال شکست تبلیغات وجود دارد.

تبلیغات خاکستری 

حد وسط تبلیغات سیاه و سفید است. در این نوع از تبلیغات، منبع می‌ تواند مشخص یا نامشخص و معتبر یا نامعتبر باشد.

 

سیاه سفید خاکستری

 

معرفی خدمات شرکت های تبلیغاتی 

یک شرکت تبلیغاتی خدمات مربوط به ایجاد، برنامه‌ ریزی و مدیریت کمپین‌ های تبلیغاتی و همچنین سایر فعالیت‌ ها در قالب بازاریابی یا پیشبرد فروش را به مشتریان خود ارائه می‌ دهد و معمولاً شرکت‌ هایی مستقل هستند که به کسب‌ و کارهای مختلف خدمت ارائه می‌ کنند.

امروزه شرکت‌ های تبلیغاتی کمپین ‌های تبلیغاتی را در مجموعه ‌ای از رسانه‌ ها اعم از چاپی و دیجیتالی برای مشتریان برنامه‌ ریزی و مدیریت می‌ کنند. به این شرکت های تبلیغاتی که کار تبلیغات در رسانه‌ های دیجیتال و آنلاین را انجام می‌ دهند، آژانس دیجیتال نیز گفته می‌ شود.

 

تاریخچه شرکت های تبلیغاتی 

در گذشته شرکت ‌هایی وجود داشتند که صرفاً به خرید و فروش جایگاه‌ های تبلیغاتی با یک حاشیه سود مشخص می‌ پرداختند و هیچ مسئولیتی در تولید محتوا، برنامه‌ ریزی و مدیریت کمپین‌ ها نداشتند.

اولین شرکت در سال ۱۷۸۶ توسط ویلیام تیلور در لندن افتتاح شد و پالمر اولین شخصی بود ایده شرکت‌ های تبلیغاتی را به آمریکای شمالی برد و برای جایگاه‌ های تبلیغاتی مجموعه‌ ای از بهترین روزنامه‌ های آمریکا و کانادا مشتری پیدا می‌ کرد. درواقع آن ‌ها جایگاه‌ های تبلیغاتی روزنامه‌ ها برای مدت طولانی و با قیمتی کمتر خریداری می‌ کردند و سپس با حاشیه سود به مشتریان می‌ فروختند.

تا سال ۱۹۰۰شرکت‌ های تبلیغاتی زیادی با همین مدل شروع به کار کردند و در سال ۱۸۹۲ شرکت تبلیغاتی N. W. Ayer & Son شروع به ارائه خدماتی مثل تولید محتوا، برنامه ‌ریزی و مدیریت کمپین ‌های تبلیغاتی کرد.

 

لندن اولین کشوری که تبلیغ کرد

 

 

تغییر ماهیت شرکت های تبلیغاتی در طول زمان

این شرکت ها از فروش جایگاه‌ های تبلیغاتی به سمت تولید و طراحی محتوای کمپین تبلیغاتی و برنامه‌ ریزی کمپین تبلیغاتی حرکت کردند و پس از آن بود که شرکت‌ های تبلیغاتی خدمات گسترده‌ تری نظیر مطالعه و تحقیقات بازار را نیز به سبد خدمات خود اضافه کردند.

درست با ظهور اینترنت و پدیده‌ هایی مثل شبکه‌ های اجتماعی و موبایل هوشمند رسانه‌ های جدیدی به رسانه‌ های تبلیغاتی سنتی افزوده شدند و با ظهور فناوری‌ ها، خیلی از پلتفرم‌ ها به راحتی در اختیار تمام کاربران بودند و این به منزله تهدیدی برای شرکت‌ های تبلیغاتی سنتی محسوب می ‌شد که البته بعضی از شرکت ‌های تبلیغاتی  سریعاً خود را با این تغییرات وفق دادند و با تولید محتوای مناسب برای رسانه ‌های دیجیتال و تجزیه و تحلیل داده ‌های به شدت آمده از ابزارها خدمات متفاوتی به مشتریان خود ارائه دادند.

تبلیغات ریشه در زندگی اجتماعی انسان‌ ها دارد و عملی است که در آن فروشنده یا تولید کننده با انجام امری سعی دارد که خریدار بالقوه را از تولید محصول مورد نظر آگاه کند. تبلیغات، پیامی است که فرستنده‌ اش برای دریافت پاسخ از گیرنده، با هدایت او در جهت پیشبرد اهدافی خاص، تلاش می ‌کند. ما به وسیله‌ ی یک مدل تبلیغاتی، از چگونگی به‌ کار بردن ارتباطات اطلاعی و اقناعی برای رسیدن به یک ارتباطات تبلیغی، آگاه می‌ شویم.

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه